Jaunieji dizaineriai

Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų salėje „Titanikas" buvo paskelbti trys „Jaunojo dizainerio prizo 2013" laimėtojai produkto / industrinio, grafinio / komunikacijos ir mados dizaino kategorijose. Kiekvienoje iš šių kategorijų įteikta ir po papildomą prizą antrosioms vietoms pažymėti bei publikos prizą, remiantis internetiniu balsavimu. Pagrindinį prizą produkto ir industrinio dizaino kategorijoje pelnė Vita Vaitiekūnaitė, sukūrusi kėdę, padedančią žmonėms, kuriems sunku atsistoti nuo sėdimojo paviršiaus, pavyzdžiui, kenčiantiems nugaros, juosmens skausmus, turintiems klubo sąnarių problemų ar bendrai nusilpusius raumenis. Kadangi ši kėdė turi ne įpras­tas 4, o 6 kojas, iš kurių priekinės trumpesnės, žmogui stojantis, kėdė pasvyra 7° kampu, leisdama lengviau atsistoti.
Papildomas šios kategorijos prizas atiteko Simonai Gluškevičiūtei, kartu su komanda sukūrusiai nepilotuojamą skraidyklę, skirtą profesionaliai filmuoti ir teritorijai stebėti. Komanda, kurią, be dizainerės, sudarė elek­t­ronikos, mechanikos, eko­nomikos specialistai, „Kvadrokopterį BZ-4" kūrė dalyvaudami programoje „Atverk – Ateities verslo komanda" ir bendradarbiaudami su bendrove „Aedilis", todėl produktas turėjo būti technologiškai pagrįstas ir atitinkantis rinkos poreikius. Be to, jam komercializuoti kuriamas verslo planas.
Internete balsavusios publikos simpatijos atiteko Lauros Petraitytės spintai-stalui, kitaip vadinamam sekreteru. Baldas ne tik transformuojamas, bet ir patogus sandėliuoti ir transportuoti.
Grafinio ir komunikacijos dizaino kategorijoje pagrindinis prizas skirtas Gintarei Čekanauskaitei už knygų seriją „Ta ribų Lietuva: valstybės samprata". Analizuodama valstybės sampratą 1989–2013 m. autorė gyventojų, valdžios, suvereniteto ir teritorijos komponentus perteikia skirtingomis vizualinėmis išraiškomis: pieštais personažais, iliustruotais politiniais monologais, necenzūruotomis emigrantų istorijomis bei lietuviškų interjerų, eksterjerų, mados, stiliaus, aplinkos fotografijomis. Ši knygų serija yra eksponuojama 9-ąjį dešimtmetį atspindinčio interjero fragmente.
Papildomą šios kategorijos prizą pelnė Kotryna Naraškevičiūtė, sukūrusi renginio „Young Designers Unconference" įvaizdį ir komunikacijos priemones. Pasak autorės, grafiniai NEkonferencijos sprendimai nepataikauja dizaine galiojančioms taisyklėms, priešingai – pokštauja, laužo konferencijų stereotipus bei siūlo jiems alternatyvas. Šie darbai bus naudojami „Young Designers Unconference" viešinti tarptautiniu mastu.
Publikos nuomone, geriausias šios kategorijos darbas – Domo Kauno infostruktūrinis projektas „Žmonės ir laikas", kuris leidžia patogiau susisteminti ir efektyviau pateikti sukauptas giminės genealogijos žinias.
Mados kategorijoje ryškiausia šių metų kolekcija, įvertinta pagrindiniu prizu, buvo Liucijos Domkutės „Scala". Dėl aplinkosauginių motyvų ieškojusi alternatyvos pitono odai, dizainerė pasitelkė lazerines technologijas, kurios padėjo transformuoti pamušalinį trikotažinį audinį, kad jis taptų panašus į žvynuotą. Kolekcijos fotosesijai L. Domkutė sąmoningai pasirinko gyvačių fermas –­ baugioje ir šaltoje atmosferoje išryškėja šviesūs ir lengvi „Scala" modeliai.
Papildomo prizo laimėtoja tapo Aleksandra Glušinaitė už kolekciją „Meškatronai", kurią sudaro trys suaugusiesiems skirti dvipusiai kombinezonai. Pasak autorės, ji nesiekia atvaizduoti realiai egzistuojančio konkretaus gyvūno, o kuria asmeninį personažą, kurio išorinė ir vidinė pusės, nors ir skirtingos, tačiau vienodai svarbios – jos atspindi, kaip mes patys save suvokiame ir kaip mus mato kiti.
DIC nuotraukosPublikos įvertinimą pelnė Almos Teresės Urbonaitės kolekcija „Vienos apykaklės istorija", kurios idėja –­ dėvėtų vyriškų rūbų persiuvimas į naujų konstrukcijų moteriškus drabužius. Autorę įkvėpė belgų siurrealizmo atstovo René Magritte'o darbas „Les Jours Gigantesques", iš kurio gimė buitinės situacijos įsivaizdavimas: su vyru gyvenanti moteris, įskaudinta ar įsiutinta savo gyvenimo partnerio elgesio, įniršį išlieja iš geriausių vyro kostiumų ir marškinių siūdama moteriškus rūbus.
Pagrindinių prizų laimėtojams atiteko 4 000 Lt vertės prizai, įsteigti su Švietimo ir mokslo ministerijos, Kultūros rėmimo fondo ir bendrovės TEO parama. Paroda, kurioje iš viso eksponuojama 15 geriausių „Jaunojo dizainerio prizo 2013" darbų, Vilniaus dailės akademijos ekspozicijų salėje „Titanikas" (Maironio g. 3, Vilnius) veiks iki rugpjūčio 3 dienos.

Parengta pagal organizatorių informaciją