Paroda „Tai, ko nebebus“ (Lietuvos Nacionaliniame muziejuje, Naujajame arsenale, veiks iki gegužės 30 d.) – tai fotografijų ciklas, pristatantis penkerius metus fiksuotą nykstantį Lietuvos kaimą. Ieškodamas įsimintinų ir iškalbingų kadrų šalies keliais ir vieškeliais Tadas Kazakevičius nuvažiavo daugiau nei 7000 kilometrų.
„Riedėdamas lėtaeigiu mopedu, fotografuodamas vidutinio formato juostiniu fotoaparatu, į Lietuvos kaimą T. Kazakevičius žvelgė ne etnografo, o fotografo humanisto akimis – keliavo be išankstinio plano, stebėdamas gyvenimą įprasminančias kasdienybės detales ir artimą žmonių ryšį atskleidžiančias jų bendravimo akimirkas“, – sako menotyrininkas Tomas Pabedinskas.
Aldona ir Stasys. Vilijampolė, Kauno rajonas. 2015 (T. Kazakevičiaus nuotr.)
Fotografijų ciklą „Tai, ko nebebus“ pats autorius vadina asmenine sentimentalia kelione, nusidriekusia per įvairias Lietuvos vietoves – Plungės, Šalčininkų, Ukmergės, Elektrėnų, Anykščių, Kazlų Rūdos, Pasvalio ir kitus rajonus.
„Kaimo žmogus – subjektas, kuris nuolatos mane fotografiškai jaudino ir net nenorėdamas jį romantizavau. Supratau, kad šie jausmai kyla ne šiaip sau, – jau ilgai mane domino per Didžiąją depresiją Jungtinėse Amerikos Valstijose vykdytos FSA (Fermų apsaugos administracijos) programos darbai. Walkeris Evansas, Dorothea Lange ir kiti fotografai, vedami įžvalgiojo Roy Strikerio, vykdė savo veiklą, taip kurdami savotišką Amerikos kaimo archyvą. Jų dėka amerikiečiai vis dar turi puikią galimybę pamatyti, kaip atrodė jų kaimas iki didžiojo egzodo. Aš kaipmat supratau, kad panašus procesas, vykstantis Lietuvoje, turi būti užfiksuotas. Tik laiko klausimas, kada mūsų kaimas transformuosis ir visa tai liks gyva tik mūsų prisiminimuose“, – teigia autorius.
Algis pakeliui į laukus, Želviai, 2018 m. (T. Kazakevičiaus nuotr.)
Anot T. Kazakevičiaus, kelionė po Lietuvos kaimus tapo jo paties kelione atsiminimų vingiais: „Ji priminė man tai, ką, rodos, buvau pamiršęs iš savo vaikystės. Vyrai, kraunantys šieną, moterys, besirūpinančios gyvuliais, šviežio pieno ar šeimos stalui ką tik nupešto kepamo viščiuko su šviežiomis rudeninėmis bulvėmis kvapas. Ir ne tik tai. Visiškai to nesuvokdamas galiausiai supratau – ši kelionė tapo mano šaknų paieška. Ją nejučiomis pradėjau tėvo gimtojoje žemėje, o baigiau mamos, taip tarsi užverdamas savo asmeninį ratą. Taip sujungiau šios istorijos pradžią ir pabaigą“.
Parodoje pristatomas fotomenininko nuotraukų ciklas pateko ne tik į prestižinį „Leica Oskar Barnack Award“, bet ir į tarptautinių fotografijos konkursų „ZEISS Photography“, „Lens Culture“, „The Royal Photographic Society“ parodų finalininkų gretas.
Algis su dalgiu. Andrioniškis, Anykščių rajonas, 2016 m. (T. Kazakevičiaus nuotr.)
T. Kazakevičiaus ciklas „Tai, ko nebebus“ pristatytas „The British Journal of Photography“, taip pat eksponuotas prestižinėje „Jimei x Arles“ (Kinija) parodoje, „Xposure“ fotografijos festivalyje (Jungtiniuose Arabų Emyratuose) bei daugelyje kitų tarptautinių festivalių.
2017 metais už šio ciklo plėtojimą T. Kazakevičiui skirtas Kultūros ministerijos jaunojo menininko prizas.
Dvaro kelias. Daumantiškiai, Ukmergės rajonas, 2017 m. (T. Kazakevičiaus nuotr.)
Fotomenininko nuotraukų herojais tapo kaimo gyventojai (S. Samsono nuotr., LNM)
Kaimo pašto dėžutė, Pasuosiai, Kupiškio rajonas, 2014 m. (T. Kazakevičiaus nuotr.)
Lietaus rezervuaras. Panevėžio rajonas, 2014 m. (T. Kazakevičiaus nuotr.)
Parodai nuotraukas autorius atrinko pats. Sako iš pusės šimto eksponuojamų kadrų labiausiai jam patinkančių - 30 (S. Samsono nuotr., LNM)
Parodoje lankytoją pasitinka specialiai parfumerės Laimos Kiškūnės sukurtas kvapas (S. Samsono nuotr., LNM)
Parodos autorius T.Kazakevičius su parodoje eksponuojamu lėtaeigiu mopedu (S. Samsono nuotr., LNM)
Parodos eksponatu tapo mopedas, kuriuo autorius nuvažiavo daugiau nei 7 tūkst. kilometrų (S.Samsono nuotr., LNM)
Privati valda. Mociūnai, Kėdainių rajonas, 2014 m. (T. Kazakevičiaus nuotr.)
Tolikas ir Dainius. Jakūbonys, Vilniaus rajonas. 2014 (T. Kazakevičiaus nuotr.)
Vaikai. Laumėnai, Ukmergės rajonas. 2016 (T. Kazakevičiaus nuotr.)
Žiemos gėrybės. Joteliūnai, Elektrėnų rajonas, 2018 m. (T. Kazakevičiaus nuotr.)