Riikka Kiljunen. Smulkmeniškoji Minnamari Toukola

Minnamari Toukola – 1982 m. gimusi menininkė iš Helsinkio. Šiuo metu ji baigia studijas Suo­mijos dailės akademijos Tapybos fakultete. 2012-aisiais ji surengė savo pirmąją parodą Akademijos dailės galerijoje ir dalyvavo keliose grupinėse parodose Suo­mijoje. Perspektyvi dailininkė jau įgijo vardą ir jos darbai neabejotinai nusipelnė daugiau dėmesio.

M. Toukola ne tik tapo, bet ir kuria instaliacijas, įvairius koliažus bei tekstilės darbus. Jos darbai plečia meno šakų ribas. Kurdama ji naudoja įvairias technikas: piešimą, siuvinėjimą, tapybą ir skulptūrą. M. Toukola dažniausiai pasitelkia akį patraukusius rastus objektus arba jų dalis. Jos kūriniuose randa vietos spalvingi siūlai, porcelianinių lėkštelių šukės, audeklo atraižos ir gamtos objektai, kaip antai medžio gabalėliai, lapai ir šakelės. Iš šių fragmentų menininkė tarsi dėlioja nesibaigiančią dėlionę, primenančią patį gyvenimą.

Pasak Minnamari, rastos detalės forma arba spalva patraukia jos dėmesį ir sužavi savo istorija. Rasti daiktai studijoje jungiami į visumą ir virsta meno kūriniais. Menininkė beveik nieko neperka, nes pasaulis pilnas daiktų. Savo kūrybinį procesą M. Toukola lygina su augalo augimu. Iš pradžių ateina nuojauta, jausmas, kuris tarsi sėkla sudygsta ir po truputį išauga į ką nors nauja.

Menininkės kūriniai labai smulkmeniški. Jie spalvingi ir susideda iš daugybės mažų detalių, kurios kartais išsiveržia iš dvimačio paveikslo ir virsta trimatėmis skulptūromis. Kurdama M. Toukola atsižvelgia į šviesos ir šešėlių poveikį savo darbams. Trilypis iš vielos išlankstytos figūros kontūras primena šešėlių teatrą: senovinį pasakojimo ir pramogos būdą, kai naudojant plokščias šarnyrines figūras kuriamas judančių žmonių ir kitų trimačių objektų įspūdis.

Savo kūriniuose M. Toukola nagrinėja žmonijos paliekamus pėdsakus. Svajonės ir prisiminimai susipina su pataisytais ir sugedusiais objektais sąmonės ir pasąmonės pasauliuose. Ji yra šiuolaikinė pasakotoja su ypatingu gebėjimu pastebėti detales ir įstatyti jas į platesnį kontekstą. Ji teigia galinti atrasti tinkamą vietą kiekvienai smulkmenai, aplink kurią vėliau formuojasi ištisas paveikslas, naujas pasaulis. Vaizdingas ir žaismingas pasakojimas yra atviras daugybei asociacijų priklausomai nuo žiūrovo praeities. Menininkės darbai turi folkloro prieskonį, jie primena ir tęsia žinių perdavimo tradiciją.

Riikka Kiljunen baigė šiuolaikinio meno praktikos bakalauro studijas Vestminsterio universitete. Menininkė kuratorė šiuo metu baigia vaizdinės kultūros magistro studijas Alto universitete.

M. Toukolos koliažas – čia