Minimaliosios raiškos meno bienalė „Laconica“

Fotoreportažas iš Pamėnkalnio galerijoje (Pamėnkalnio g. 1, Vilnius) ir galerijoje „Tsekh (Vytenio g. 6, Vilnius) iki  lapkričio 4 d. veiksiančios tarptautinės meno bienalės „Laconica. Lauryno Skeisgielos nuotraukos.

 

Minimaliosios raiškos meno bienalė „Laconica“

 

Naujosios bienalės pavadinimas nurodo į renginio semantinį ir estetinį charakterį – ji sumanyta kaip erdvė ir platforma menininkams, savo kūryboje vystantiems minimaliosios ar minimalistinės kalbos būdus, naudojantis tokiais raktažodžiais kaip formos redukcija ir turinio talpumas, sąlygiškas pasakojimas, santūri raiška, tylos ir pauzės estetika, abstraktumas, monochromas ir kt.

Bienalė taip pat siekia apjungti vizualaus meno ir kitas meno sritis, generuoti kūrybines idėjas ir bendradarbiavimo projektus, atkreipti dėmesį į aktualias menines kryptis bei mąstymo būdus.

Bienalės rėmėjai: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Vilniaus miesto savivaldybė, Clear Channel Lietuva.  Partneriai: galerija „Tsekh, Hunt Kastner Prague, Galerie Ron Mandos, Lietuvos rašytojų sąjunga, Lietuvos dailininkų sąjunga.

Bienalę sudaro trys nemokami renginiai:

1. Personalinė menininkės Rieko Koga kūrybos paroda „I Am Here for You“ (liet. Esu čia dėl tavęs) Pamėnkalnio galerijoje. Rieko Koga yra japonų šiuolaikinio meno kūrėja, šiuo metu gyvenanti Paryžiuje. Menininkės kūryba pasižymi monochromine, tačiau ekspresyvia raiška, šiuolaikinės tekstilės priemonių iškalba. Rankų darbas su audiniu, siuvinėjimas, dygsniavimas yra įpinamas į skulptūriškus bei grafiškus objektus. Dažniausiai menininkė parodas konstruoja atsižvelgdama į architektūrinę erdvę, todėl jos kūriniai įgauna instaliatyvumo bruožų. Rieko Koga kūryboje skleidžiasi japoniškosios ir Vakarų Europos kultūros patirtys, egzistencinės nuojautos, gamtos ir civilizacijos sankirtos. Siuvinėjimas menininkei – tai dvasinė praktika, kviečianti meditacijai, jos dygsniai – tarsi rašymas ar kvėpavimas, jos nerami adata – kaip jausmų seismografas.

2. Trylikos autorių paroda „Laconica“ galerijoje „Tsekh“ (Vytenio g. 6). Parodos menininkai: Jovita Aukštikalnytė-Varkulevičienė, Ina Budrytė, Andrius Erminas, Nerijus Erminas, Vaiva Frančiakaitė, Aurelija Maknytė, Jaromír Novotný, Eglė Ridikaitė, Renie Spoelstra, Birutė Stulgaitė, Takashi Suzuki, Gintautas Trimakas, Justinas Vaitiekūnas. Atidarymo metu vyks menininkės Židrijos Janušaitės performansas.

Parodos menininkai – tarsi šiuolaikiniai alchemikai, kuriantys idėjų esencijas, paverčiantys jas naujomis, išgrynintomis vertėmis. Kai kurie dalyviai sutelkia dėmesį į tokias sąvokas kaip šviesa ir spalva, matydami jas ne kaip abstrakčias kūrinio formaliąsias savybes, bet kaip savarankiškus, beveik fiziškai apčiuopiamus objektus. Kiti autoriai semiasi inspiracijų iš gamtos, suvokdami ją kaip pirmapradę „visko teoriją“. Dar kiti skolinasi vaizdus iš savo aplinkos ir redukuoja juos daugybę kartų, kol jie tampa tokie tankūs ir koncentruoti, jog pasiekia singuliarumą, artimą juodosioms bedugnėms.\

3. Minimalistinės poezijos skaitymai „Poezija ir tyla“, vyksiantys Pamėnkalnio galerijoje. Savo kūrybą skaitė poetai Donaldas Kajokas, Aidas Marčėnas, Indrė Valantinaitė, Dovilė Zelčiūtė.

Bienalės rengėjas: Pamėnkalnio galerija. Kuratorės: Agnė Jonkutė, Kotryna Džilavjan, Aušra Kaziliūnaitė. Architektas: Vladas Suncovas. Dizainerė: Monika Janulevičiūtė.

 

Minimaliosios raiškos meno bienalė