Šiauliuose – medijų meno festivalis ENTER’18

Fotoreportažas iš iki rugsėjo 5 d. vyksiančio Medijų meno festivalio ENTER’18 (Šiauliai). Daugiau apie festivalį: https://siauliugalerija.lt/4997-2/ Nuotraukos iš festivalio organizatorių archyvo.

„2020 metus galima skelbti medijų meno metais. Pandemijos paveiktos visuomenės persikėlė į virtualią erdvę ir visais įmanomais būdais estetizavo savo naujus namus. Medijų raštingumas šoktelėjo kelis kartus, kasdienybė susiliejo su medijų erdve. Todėl kritiškos medijų menininkų praktikos, jų vizijos ir ilgalaikiai tyrimai kaip niekada svarbūs. Jie suteikia galimybę įvertinti visuomenę apimančias medijų naujoves ir nurodo pozityvias jų galimybes. Todėl šių metų medijų meno festivalio „Enter‘18“ paroda vadinasi „Inspectare“. Tai medijų menininkų paskutinių metų ieškojimų inspektavimas, patikrinimas, išbandymas. Parodoje bus galima susipažinti su veiksmingiausiomis medijų ir tradicinių menų sintezėmis. Skulptūra, performansas, fotografija, garsas, dizainas susilies su skaitmeninių medijų simboliais ir technologijomis, kurdami naują meninę tikrovę. Kūriniai bus pristatomi miesto viešose erdvėse ir Šiaulių dailės galerijoje. Inspektuokime naujoves ir drąsiai žvelkime kartu su menininkais į virtualėjančią ateitį.

Kokia meno įvairove šiemet intriguos festivalio dalyviai? Svarbiausias galerijos erdves festivalio metu užims jauno ir talentingo skulptoriaus Vytauto Viržbicko kūriniai. Tai fantastinis technologijų ir archetipų pasaulis, kuriame pasitelkiamos visos galimos medijos. Medijų meno festivalio Enter’18 atidarymo proga prie dailės galerijos bus pristatyta keturių metrų aukščio figūrinė Gintaro Linkevičiaus ir Vytauto Viržbicko skulptūra „Esminė klaida“. Jeigu jus domina dronų karai ir pramogos, privalote pamatyti.

Amsterdame gyvenančios, Hagos menų akademiją baigusios latvių kilmės menininkės Annijos Muižulės fotografijų parodą „Džiaugsmingi verslininkai linksminasi biure“ reikėtų vadinti post fotografine instaliacija. Tai kritiška internetinių fotografijų katalogų interpretacija, kurioje matome gąsdinantį „Shutterstock“ vaizdų banalumą ir dirbtinumą.

Žinoma performanso menininkė Monika Dirsytė festivalio atidarymo metu atliks „Pan/demos“ performansą prie Šiaulių dailės galerijos. Tai slegiantis klaidžiojimas labirinto akligatviais, labai panašiais į mūsų vegetavimą socialiniuose tinkluose arba karantino bunkeriuose. Monikos labirinte netikėtai dalykai susitinka.

Garso alchemikas ir performeris Simonas Nekrošius stebina savo sukonstruotais garso agregatais, kurie labiau primena gyvas dejuojančias, urzgiančias ar lojančias būtybes. Tai neo archaikos pasaulis, kuriame matome pradines, ritualines garsų meno prielaidas.

Kaip medijų menas sąveikauja su dizaino sprendimais, kaip tipografija tampa kinetinio, skulptūrinio, skaitmeninio meno išraiška? Viską suprasite pamatę į festivalio parodinę terpę integruotą tarptautinės bienalės „Keliaujančios raidės’19”; UROBORAS, kolekciją. Marius Žalneravičius, Aurelija Slapšytė, Aušra Lisauskienė Sigitas Gužauskas transformuoja tipografijos galimybes į konceptualaus meno pavidalus ir priverčia visiškai naujai pažvelgti į raidės prigimtį.

Mėgstate netradicines erdves? Jungdamiesi su „Rumshk“ festivaliu apšildysime Šiaulių dramos teatro vidinį kiemą. LED ekrane galėsite susipažinti su Vilniaus dailės akademijos medijos menų studentų filmais. Studentų parodą „ >iltys / hopes & slopes“ galerijoje ir filmų peržiūrą kuruoja nenuilstantis medijų meno guru Vytautas Michelkevičius. Dalyvauja: Salvijus Misevičius, Saulė Rimkevičiūtė, Žygimantas Bėrontas, Liucija Mikučionytė, Justina Jaruševičiūtė, Rolanda Jastrumskytė, Danielius Šermukšnis, Dovilė Kazlauskaitė. Kviečiame jus šioje keistoje erdvėje taip pat pasinerti į audiovizualinio Simonos Martinkutės performanso „Raudonos balos“ misteriją. Tai industrinei Šiaulių miesto pasąmonei skirtas pelkėtas ritualas. Simonai talkins gausi bendraminčių grupė. Patirti būtina.

Sheep Effect ir Žvėrūnos dueto bendradarbiavimas skleidžia šaltą neoną ir garsų griūtį. Tai dabarties nerimo pervertas ateities menas. Jų duetas festivalyje pristatys projektą „High! how are you?“