Suomija – ne tik tūkstančio ežerų, bet ir daugybės bibliotekų karalystė. Šalyje kartu su universitetų, įmonių ir įvairių bendruomeninių bibliotekomis veikia bemaž 300 savivaldybėms pavaldžių bibliotekų, daugiau kaip 550 filialų ir mobilių bibliotekų-furgonų.
Didžiausia viešoji biblioteka yra Helsinkio miesto biblioteka, turinti 37 filialus ir 1,6 mln. knygų. 2018 m. duris atvėrė „Oodi“ – įspūdingos architektūros pagrindinis šios bibliotekos pastatas centre, priešais Parlamento rūmus.
Praėjusio tūkstantmečio pradžioje vyko arši ir reikšminga kultūrinė kova dėl šios simbolinį krūvį turinčios erdvės urbanistinio planavimo. Nuo XX a. 9 dešimtmečio pradžios geležinkelio kiemo teritorijoje tarp Parlamento rūmų ir traukinių linijos, vedančios į šiaurę nuo Helsinkio, stovėjo seni geležinkelio sandėliai, populiariai, nors ir istoriškai netiksliai vadinti „caro arklidėmis“. XX a. 9 dešimtmetyje apgriuvę vienaukščiai, kiemas tarp jų ir dviejų aukštų galinis pastatas tarnavo kaip įvairiaspalvė scena masiniams miesto, politiniams renginiams ir didžiuliams blusturgiams.
Nepaisydama gausių demonstracijų, daugiau nei 41 000 žmonių viešo kreipimosi ir diskusijų, kurios dažnai peržengdavo nacionalinės svarbos slenkstį, 2002 m. Helsinkio miesto tarybos dauguma nusprendė sandėlius griauti ir jų vietoje įrengti naują Muzikos salę bei Piliečių aikštę. Kiek vėliau greta buvo suformuotas ir sklypas naujam bibliotekos pastatui „Oodi“.
Aptakus medinio fasado „Oodi“ pastatas sukurtas pagal architektų biuro „ALA Architects“ projektą, 2013 m. laimėjusį Helsinkio miesto surengtą konkursą. Projektas kainavo apie 100 mln. eurų, trečdalį sumos padengė valstybė.
Nors funkciniu požiūriu viešoji biblioteka nėra tokia pat, kaip senieji geležinkelio sandėliai su savarankiškais visuomeniniais renginiais, iš esmės bendra „Oodi“ koncepcija išlaiko jos pirmtakės, kaip piliečių kultūrinių susitikimų sankirtos, svarbą. Žinoma, ji teikia ir daug naujų vertingų dalykų. Faktas, kad dabar „Oodi“ kasmet aplanko daugiau nei 2 mln. lankytojų, kalba pats už save.
Iš anglų kalbos vertė Jurgita Radzevičiūtė
Tuomas Rantanenas – žurnalo „Voima“ leidėjas ir kultūros žurnalistas, piliečių judėjimo, kadaise gynusių senus geležinkelio sandėlius, iniciatorius, Helsinkio miesto tarybos narys (nuo 2000).