Artūras Čertovas. Thank You for a Beautiful Scam*

 

 

 

 

Kūrinys, balansuojantis tarp fikcijos ir rea­lybės, tiria skaitmeninio pasaulio fiziškumą ir įtemptą nekilnojamojo turto rinką Liuksemburge. Projektas apima nenutrūkstamus kelių mėnesių pokalbius virtualiojoje erdvėje su nekilnojamojo turto sukčiais, ieškant nuomoti gyvenamosios erdvės. Liuksemburgo būsto krizės kontekste kiekvienas įperkamas kambarys ar butas asocijuojasi su sukčiavimu, o dažniausiai tai ir yra sukčiavimas.

Pasirinktas vienas tyrimo fragmentas. Susirašinėjimas su fiktyviu veikėju Sagy’u Bewohnbareriu Containeriu, pasiūliusiu kambarį adresu 7 Rue Nicolas Adames, 1114 už 600 Eur per mėnesį (viskas įskaičiuota).

Pasisavinau vaizdus, kuriuos jis man atsiuntė, prieš užblokuodamas mane ir ištrindamas visas žinutes, kai išreiškiau dėkingumą už gražų bandymą apgauti. Gestai „unsent“ ar „unavailable“ gražiai siejasi su fiktyvia architektūrine erdve, egzistuojančia virtualiojoje nekilnojamojo turto rinkoje.

Visas tyrimas pateiktas erdvinės instaliacijos forma vieno vakaro parodoje Liuksemburge, mano studentiškame kambaryje už 505 Eur per mėnesį. Instaliaciją sudarė garsinė, tekstinė ir vizualinė medžiaga, kurią gavau iš sukčių ir eksponavau skaitmeniniuose įrenginiuose. 

 

 

 

Šiame darbe labai svarbus dvasingumas, kitaip tariant, sukčiams išartikuliuotas dėkingumas. Norėjau pabrėžti vidinės pusiausvyros svarbą, kai būvis įtemptas ir supa nežinomybė.

 

* Angl. Ačiū už gražų sukčiavimą.

 

Artūras Čertovas – erdvės praktikas, šiuo metu gyvenantis Briuselyje.

 

 

Tekstas sukurtas Architektūros fondo projektui „Aikštėje“. Projekto strateginis partneris – Lietuvos kultūros taryba.