Emilija VISOCKAITĖ. Nemylėjau tavęs...

Nemylėjau tavęs,
Nieko aš iš tavęs
Nelaukiau ir neprašiau,
Gal todėl, kad esu labai šalta,
Nemylėjau tavęs.
Džordana Butkutė. „Nemylėjau tavęs“


Sausio 11 d. Lietuvą sudrebino nacionalinės reikšmės įvykis. Vieninteliai šalyje 4 valandų trukmės populiariosios muzikos apdovanojimai M.A.M.A. Sprendžiant iš gausių interneto komentarų – visi žiūrėjo, visiems nepatiko. Pasitenkinusių nėra – tarsi po Seimo rinkimų.
Na, bet galų gale nebūkime naivūs. Balsai yra perkami, savi apdovanoja savus, viską lemia reitingai, pasaulis pilnas debilų, teisybės nėra ir panašiai. Nusiraminkite, čia laisva šalis – turite teisę nežiūrėti. Juk ne vakar gimėte, negi nuoširdžiai tikėjotės „trim galvom“ už įprastą lietuvišką šou kokybiškesnio renginio, kuriame derės vakarietiškos technologijos ir tautinės tradicijos, humoras ir elegancija, pasirodys atlikėjai, kuriuos mėgsta ir liaudis, ir melomanai? O dabar pagalvokit iš naujo – juk iš tiesų M.A.M.A. visa tai ir davė.
Kažkodėl niekas nekomentavo šių apdovanojimų koncertinių numerių režisūros, vizualių sprendimų. Negi niekas nepastebėjo ringe besiboksavusių merginų, į 60 metrų raudono audinio susisupusios ir ore kabėjusios Narkutės, žaibų fone, tamsoje šviečiančių virvių supančiotos Notos ar kosmose besiraiviusio Palubenkos blizgančiu kostiumu? Gal buvo nepakankamai blogi?
Juolab pasižiūrėkim patys į save. Kol nepasirodė Povilaitis, publika sėdėjo rankutes ant kelių susidėjusi, nosis krapštė ir šliurpė kokakolą. Na, susodino kaip teatre, bet juk nebesam tarybiniai piliečiai, niekas iš salės nebeišvilks, jei atsistosim ir užpakaliais pasiūbuosim. Kita vertus, faktas, kad operatoriai pasitaikė nesumanūs, neakyli ir vedėjų kiauksėjimas „Paplojam dar kartą! Ovacijos!“ skambėjo įtartinai, nes atrodė, jog publikos išvis nėra.
Faktas ir tai, kad vedėjai protu nežibėjo: mėtė chamiškus seksistinius juokelius, kraipė pavardes, ragino kauniečius paploti savo hidroelektrinei... Bet kodėl visus tai taip nustebino? Šių dviejų „radistų“ radijo laida puikiausiai atspindi statistinio lietuvio sutrikusį humoro jausmą, pasireiškiantį kaip tyčiojimasis iš visko, kas juda. Marozai yra realybė, jų daug ir jie žiūri TV3. MTV apdovanojimus taip pat ne poetai veda, tai kodėl mūsiškiams turėtų diriguoti Marijus Žiedas? Dar kai ką suerzino neiškalbinga Rusytė. Na, kur jūs girdėjot, kad aukštaūgė manekenka mokėtų vesti renginius? Ne toks jos darbas, ne tam ją „specialiai iš Amerikos“ atvežė.
O labiausiai Lietuvą sukrėtė Selo išniekinimas: jis buvo išparodijuotas (beje, vykusiai) ir negavo apdovanojimų (vietoj SEL metų grupe tapo „kažkoki slibinai, kurių išvis nieks nežino“). Galiausiai Egis vis tiek tapo pagrindine renginio žvaigžde net jame nepasirodęs. Argi tai ne puikus vakarietiškai lietuviškas skandalas?
Dar lietuviai yra tvirtai išmokę piktintis fonograma – tikrai, kodėl gi tas Montvydas nedainuoja versdamasis salto? Turi jis tą balsą, nesijaudinkit, negana to, yra išauklėtas –­ sugebėjo džentelmeniškai nuvesti į sceną Jazzu ir palaukti, kol ji ašaros susitikusi su mama. Dirbo berniukas ištisus metus, jaudinosi lyg „Grammy“ atsiimdamas, – kuo jis kaltas, kad jį prodiusuoja apdovanojimų organizatorius?
Man keista, kad niekam įspūdžio nepadarė Ezopo grįžimas į doros kelią: „Aš, Ezopas, Seime sėdėjau, spaudinėjau, į Tailandą kiekvieną žiemą važinėjau, transvestitų stebėjau prostituciją, pažeidinėjau Lietuvos Konstituciją.“ Kaip sau norit, per 15 metų neatsirado nieko krūtesnio už ŽAS. Ir niekas kitas nebūtų užplėšęs smagesnio baigiamojo numerio už jaunamartę, iščiustytą tarsi naują, Džordžą.
Nereik veidmainiauti ir vaidinti muzikos kultūrą. Čia ne geriausiųjų rinkimai, o realios situacijos santrauka. Kavianska koncertinė dvasia tikrai nekelia grėsmės nacionalinės kultūros saugumui, nes tai ir yra mūsų nacionalinė kultūra. Turim tai, ko nusipelnėm: „didžiausių mulkių apdovanojimus“, apie kuriuos ne lygis geresnį žodį pasakyt.
Beprecedentis išmislas rimtesnę, alternatyvesnę renginio dalį kone paslapčia trans­liuoti per TV6, o kaunietiškąjį popuri – jau per visaliaudinį TV3, neturėjo mūsų sukrėsti. Perfrazuojant naujausią „Pistonų“ vaizdo klipą: „Aš – televizija. Man viskas po****.“