2014-ųjų Vilniaus knygų mugėje paskelbti laureatai, premijos, apdovanojimai

Vilniaus knygų mugėje paaiškėjo, kurią pernai pasirodžiusią knygą Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto mokslininkai išrinko kūrybingiausia. Tai Romualdo Granausko novelių apysaka „Šventųjų gyvenimai", kurią išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla.

Rimvydo Strielkūno nuotrauka

Akcijos „Metų knygos rinkimai 2013" nugalėtojomis tapo šios knygos: suaugusiųjų kategorijoje – Andriaus Tapino fantastinis romanas „Vilko valanda" (leidykla „Alma littera"), poezijos kategorijoje – Artūro Valionio eilėraščių knyga „Apytiksliai trys" (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla), vaikų kategorijoje – Ingridos Vizbaraitės pasaka „Karžygiuko istorija" (leidykla „Nieko rimto").

Knygų suaugusiems recenzijų konkurso nugalėtojai: 1 vieta. Giedrė Kazlauskaitė. Už šiltas, gražias ir taiklias recenzijas „Pavydo išpažinimas" (apie Undinės Radzevičiūtės knygą „Žuvys ir drakonai") ir „Proza kaip drabužis" (apie Aistės Kisarauskaitės kūrinį „39 salto mortale"); 2 vieta. Rūta Lazauskaitė. Už išsamią ir profesionalią recenziją „Tapino valanda" (apie Andriaus Tapino romaną „Vilko valanda"); 3 vieta. Dainora Kaniavienė. Už įžvalgumą ir kruopštumą recenzijoje „Subirusios kasdienybės atradimai" (apie Aistės Kisarauskaitės kūrinį „39 salto mortale").

Specialusis prizas. Mindaugas Kviet­kauskas. Už sukėlusią polemiką recenziją „Sąžinės balsas ar holokausto industrija?" (apie Sigito Parulskio „Tamsą ir partnerius"). Poezijos knygų recenzijų konkurso nugalėtojai: 1 vieta. Virginija Cibarauskė. Už ypatingai profesionalią recenziją „Recenzija" apie Valdo Gedgaudo „Stiprėjančią juodą". 2 vieta. Akvilė Rėklaitytė. Už asmeniškumo ir akademiškumo pusiausvyrą recenzijoje „Kas kalba iš tamsos?" (apie Valdo Gedgaudo „Stiprėjančią juodą"). 3 vieta. Neringa Butnoriūtė. Už nuoseklumą ir ištikimybę poezijai ir jos kritikai recenzijose apie Dovilės Zelčiūtės knygą „Džuljetos suknelė", Jono Kalinausko knygą „Mano sodo vagis", Valdo Gedgaudo knygą „Stiprėjanti juoda" ir recenzijoje „Sumani galia veikti" apie Artūro Valionio knygą „Apytiksliai trys".

Vaikų knygų recenzijų konkurso nugalėtojai: 1 vieta. Rasa Milerytė. „Naujos senatvės formos knygoje „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt." (apie Antano Šimkaus knygą „Vaizdai iš gyvenimo bobulytės ir kt."). Už įžvalgų senatvės temos įvertinimą: anot recenzijos autorės, likus dūlėti klasikinės lietuvių literatūros puslapiuose ir tautosakoje, ignoruojama dabarties literatūros, ši tema labai patraukliu būdu čia sugrąžinama „vaikų skaitybai".

2 vieta. Inga Mitunevičiūtė. „Klausinėti kviečianti knyga" (apie Tomo S. Butkaus knygą „Bumba Dumba ir Visatos sukūrimas"). Už dviejų žiūros perspektyvų – suaugusiojo ir vaiko – išryškinimą. Pagrįsta ir įdomi analizė taikant budizmo filosofijos reikšmių kodą, kai į pasaulį žvelgiama suaugusiojo akimis, bet dar įdomesnis recenzijoje – „pabuvimas vaiko kailyje".

3 vieta. Eglė Baliutavičiūtė. „Į šunkelį nenusukta, o reikėjo..." (apie Ingridos Vizbaraitės kūrinį „Karžygiuko istorija"). Už įvairiapusiškumą, kaip ir dera tikrai recenzijai, išsamumą, gebėjimą ne tik pastebėti, bet ir įvertinti tiek knygelės privalumus, tiek trūkumus, pvz., pasakotojos balso autentiškumo stoką. Paskatinamasis apdovanojimas: Dalė Miknevičiūtė. „Dideli mažųjų atradimai" (apie Ingridos Vizbaraitės kūrinį „Karžygiuko istorija"). Už recenzijos stiliaus pagaulumą, detalių pastabumą, III klasės gimnazistės užtikrintą stovėjimą ant kojų, analizuojant „nepaprastai gražų ir trapų aprašomo pasaulio įvaizdį".

Knygos meno konkurso „Vilnius 2013" nugalėtojai:

Metų premija skirta Alfonsui Žviliui už knygos „Algimantas Julijonas Stankevičius–Stankus „Žaliasis sąsiuvinis" apipavidalinimą.

Lietuvos dailininkų sąjungos premija atiteko Gedui Čiuželiui už Dalios Vasiliūnienės knygos „Jėga ir grožis jo šventovėje..." (Ps 96,6) Vilniaus arkivyskupijos sakralinės vertybės Bažnytinio paveldo muziejuje" apipavidalinimą.

Vilniaus dailės akademijos premija –­ Gyčiui Skudžinskui už Eglės Deltuvaitės knygos „Kristijonas Donelaitis, Arturas Valiauga. Apie ilgesio žemę" apipavidalinimą.

Knygos meno ekspertų komisija taip pat skyrė penkias premijas teminėse knygų grupėse:

Astai Kaušpėdaitei už Algirdo Kaušpėdo knygos „Antiška" apipavidalinimą, teminė grupė „Grožinė literatūra ir eseistika";

Kęstučiui Kasparavičiui už jo knygos „Povandeninė istorija" apipavidalinimą, teminė grupė „Knygos vaikams ir jaunimui";

Donaldui Andziuliui ir Ievai Kuzmienei už Leonardo Vaičio knygos „Eklektika" apipavidalinimą, teminė grupė „Mokslinės, dalykinės knygos ir aukštųjų mokyklų vadovėliai";

Tomui Mrazauskui už Algirdo Šeškaus knygos „Pilka, bet ne pilka" apipavidalinimą, teminė grupė „Meno leidiniai ir katalogai";

Sigutei Chlebinskaitei už Kęstučio Navako knygos „Lorelei" apipavidalinimą (leidykla – UAB „Kitos knygos", spaustuvė – UAB „Petro ofsetas"). Teminė grupė „Bibliofiliniai ir eksperimentiniai leidiniai".

Konkurso diplomai skirti 12-os knygų dailininkams:

Ramūnui Čeponiui – už Nijolės Simonos Pukinskaitės ir Ramūno Čeponio knygos „Visuma be chaoso" apipavidalinimą;

Sigutei Chlebinskaitei – už Kęstučio Navako knygos „100 du: eilėraščiai" apipavidalinimą;

Jokūbui Jacovskiui – už Ramūno Katiliaus knygos „Josifo Brodskio ryšiai su Lietuva" apipavidalinimą;

Mariui Zavadskiui – už jo knygos „Pirštinė" apipavidalinimą;

Laimutei Varkalaitei – už Liudos Petkevičiūtės knygos „Saulės spalvų poringės: RAUDONA";

Elonai Marijai Ložytei – už Rūtos Taukinaitytės-Narbutienės knygos „Knygrišiai apie knygas ir knygrišystę" apipavidalinimą;

Sigutei Chlebinskaitei – už Gitano Nausėdos ir Vilijos Gerulaitienės knygos „Chronik der Schule Nidden (Nidos mokyklos kronika)" apipavidalinimą;

Jokūbui Jacovskiui – už Erikos Grigoravičienės knygos „Žibuntas Mikštys" apipavidalinimą;

Alfonsui Žviliui – už Jolantos Marcišauskytės-Jurašienės ir Alfonso Andriuškevičiaus knygos „Pro A. A. prizmę" apipavidalinimą;

Aušrai Lisauskienei – už Aldonos Keturakienės knygos „Porcelianas Lietuvoje" apipavidalinimą;

Karoliui Strautniekui – už Jurgos Minčinauskienės ir Kristinos Kleponytės-Šemeškienės knygos „KŪNAS. Lietuvių grafika 1980–2013" apipavidalinimą;

Tomui Mrazauskui – už Vytauto V. Stanionio knygos „Nuotraukos dokumentams" apipavidalinimą.

2014 m. skirtos šios Patriotų premijos: Patriotų premija už 2013 m. romaną skirta Agnei Žagrakalytei už knygą „Eigulio duktė: byla F117"; Patriotų premija už 2013 m. mokslinę knygą skirta knygos „Balys Vaičėnas. Partizano sąsiuviniai" rengėjams: Klaudijui Driskiui, Rūtai Mozūraitei, Pauliui V. Subačiui ir idėjos autoriui Andriui Dručkui; Patriotų premiją už 2013 m. knygą, skirtą vaikams ir jaunimui gavo Andrius Tapinas ir jo knyga „Vilko valanda".

Šeštąja Jurgos Ivanauskaitės premijos laureate šiais metais tapo Agnė Žagrakalytė už romaną „Eigulio duktė: byla F-117" („Tyto alba", 2013).