Ką žmonės veikia. Ūkininkas Rokas

× Rūta Tranaitė

Apsilankiusi Biržuose sužinojau, kad čia negali sakyti: „Prasmek skradžiai žemę!“ Taip gali ir nutikti. Na, o mano sutiktas Rokas dirba savo šeimos ūkyje Medeikių kaime. 

 

 

Rokas Plepys. Daivos Kairevičiūtės nuotrauka.
Rokas Plepys. Daivos Kairevičiūtės nuotrauka

 

Rokai, kokios tavo pareigos ūkyje?

Žemės dirbimas, grūdų vežimas, laukų apžiūra. Iš tikro visi darbai nuo A iki Z, išskyrus kūlimą – jį perima tėvukas. Kombainu nekuliu, tik grūdus su traktoriumi vežu.

 

Kas tavo bendradarbiai?

Pasidalijame darbus pagal tai, kam kas geriau sekasi. Aš sėju, esu agronomas, o tėvukas – mechanikas. Bet iš tikrųjų ūkis laikosi ant trijų žmonių – mama mums valgyti duoda. Jei būtume nevalgę, ūkis nejudėtų į priekį. Duoda ir velnių profilaktiškai, kad neatsipalaiduotume.

 

Nepabosta važinėti po laukus? 

Aš – ūkininko vaikis, gamtos žmogus, tad man visa tai pažįstama nuo mažens. Visgi, jeigu reikėtų visą dieną klausyti tik traktoriaus burzgimo, išprotėčiau. Pritrūksta garsų įvairovės, kitokio triukšmo. Tam turiu radijuką traktoriuje – visą dieną, kol dirbu, klausausi. Laukuose retą stotį traukia – „M-1“, „Pūką“ ir „Radiocentrą“, – tai pasijungiu ir tinklalaidžių iš telefono.

 

 

Kada didžiausias darbymetis?

Nuo rugpjūčio vidurio iki rugsėjo pabaigos, kai prasideda kūlimas. Tuomet sukrenta daug darbų. Nusikuliame javus ir iškart prasideda rapsų sėja. Šiuo laikotarpiu miegame po 5–6 valandas per parą – kartais išvis nemiegame, nes darbus reikia pabaigti.

O žiemą užsisėdžiu ramiai ir pavasariop norisi atgal. Pritrūksta važinėjimo po laukus. Į žiemos pabaigą vis dažniau įsijungiu pažaisti „Farming simulator“.

 

Kas labiausiai vargina ūkininkus?

Sklandžiam darbui daug įtakos turi meteorologinės sąlygos, nuo jų ūkininkai labai priklausomi. Visus metus auginame derlių, o jį nuimti turime per mėnesį. Taigi visus metus dirbame dėl to vieno mėnesio, kad galėtume pasiimti uždarbį. 

 

 

 

Kokia gero ūkininko paslaptis?

Kaip ir visur kitur, svarbiausia būti sąžiningu žmogumi. Jei nesuteiksi kitiems pagalbos, nesitikėk jos ir pats. 

 

Ką manai apie miestiečius?

Miestas man patinka, bet šiais laikais jis nebėra toks nutolęs nuo kaimo. Gali turėti darbą mieste ir jį dirbti sėdėdamas miško glūdumoje. Miesto neišskirčiau – dabar viskas labai supanašėję. 

 

Kokią knygą šiuo metu skaitai? 

Kuliamosios vadovą. 

 

 

  

Rūta Tranaitė kalbina įvairius žmones.

 

 

Daivos Kairevičiūtės nuotraukos