Eglė Juocevičiūtė. 27 ketvirtadieniai

Kai 2011 m. lapkričio 17 d. „Vartų“ galerijoje Vilniuje įvyko pirmoji ketvirtadienio peržiūra, skautėms, galerijai ir menininkams nebuvo iki galo aišku, į kokį projektą įsivelia. Sumanymas iš esmės visiškai paprastas, bet kartu itin intensyvus: kiekvieną ketvirtadienį galerijoje vyksta visuomenei atvira peržiūra, kurioje pristatomi vieno menininko naujausi darbai, nagrinėjama jo kūrybos raida ir išskirtinumas. Tai dalykiškos, vieną valandą trunkančios peržiūros, kuriose apie meną stengiamasi kalbėti taip, kad jis taptų labiau suprantamas, artimas ir pažįstamas kiekvienam lankytojui.
Dabar, praėjus daugiau nei metams ir įvykus kone penkiasdešimčiai renginių, akivaizdu, kad ketvirtadienio peržiūra tapo ganėtinai lanksčia jaunų menininkų ir naujų projektų platforma, galinčia įgauti skirtingiems kūrėjų tikslams reikalingus pavidalus: pirmą kartą į galeriją patenkantiesiems peržiūra gali pasiūlyti tvarkingą baltą ar juodą kubą baigtam projektui pristatyti; kita vertus, ji gali tapti eksperimentine interaktyvia erdve arba institucinės kritikos ir reliacinės estetikos įvykiu tiems, kam baltas ar juodas kubas atrodo pernelyg ribota erdvė. Tad projektas, sumanytas iš dalies kaip įgudusių ir tik pradedančių kolekcininkų edukacija, supažindinimas su tuo, kas ir kodėl vyksta jaunų menininkų kūryboje, kol kas stebuklo nesukūrė ir mažos Lietuvos šiuolaikinio meno rinkos smarkiai neišjudino. Užtai šis projektas sukūrė gerą jauno vizualaus meno duomenų bazę (ne tik vaizdų, bet ir interpretacijų), kuria naudojasi galerija ir kitų šiuolaikinio meno institucijų kuratoriai. Galbūt netrukus ji taps nepamainoma ir nedrąsiai besidairantiems kolekcininkams.
Sausio 10 d. 18 val. „Vartuose“ atidaroma savaitę veiksianti paroda „27 ketvirtadieniai“, skirta pristatyti ketvirtadienio peržiūras ir suteikianti galimybę vienu apsilankymu aprėpti daugiau nei pusmečio veiklos panoramą. Tai jau antra tokio pobūdžio paroda. Pirmojoje, pavadinimu „21 ketvirtadienis. Summary“, praėjusių metų balandį pavyko parodyti visų peržiūras surengusių menininkų darbus, šįkart dėl vietos stokos teko daryti atranką. Rinktasi atsižvelgiant pirmiausia į tai, kurie darbai skautes ir galeriją labiausiai nustebino idėjiniu išskirtinumu ir atlikimo kokybe. Kita vertus, sąrašą pakoregavo ir kai kurių darbų techninės instaliavimo aplinkybės. Atrinkus darbus paaiškėjo, kad parodoje bus gana daug tapybos, kiek mažiau grafikos ir objektų bei keletas fotografijos ir videodarbų. Tai Jūratės Jarulytės, Timo Kliukoit, Simonos Žemaitytės, Jūratės Kluonės, Linos Albrikienės, Karolio Vaivados, Rūtos Songailaitės, Rosandos Sorakaitės, Povilo Ramanausko, Domo Noreikos, Gabijos Vidrinskaitės, Merikės Estnos ir Jūros Bardauskaitės kūriniai. Nesiekiant dirbtinai konceptualizuoti nekonceptualią parodą, vis dėlto reikia pastebėti, kad parodoje rodomi darbai puikiai atliepia savitą „Vartų“ braižą – juose labai elegantiškai suderintas konceptualumas ir vizualumas.
Su peržiūrose rodytais, bet parodoje nepristatomais Vilmos Samulionytės, Lauros Grybkauskaitės, Adomo Danusevičiaus, Šarūno Akelaičio, Gintauto Trimako, Vidminos Stasiulytės, Joanos Kairienės, Annos Pavlovos, Richardo Schofieldo kūriniais, Leono Somovo ir Dariaus Žičkaus dueto bei Dariaus Jurevičiaus (festivalio „Tarp“) projektais bus galima susipažinti galerijos portfolio kampe.
Per atidarymą vienam (-ai) iš paro­doje dalyvaujančių menininkų (-ių) bus įteiktas galerijos įsteigtas apdovanojimas „Nauji horizontai“, o „Vartų“ galerija įsigis jo ar jos kūrinį.
Sausio 14 d. 18 val. galerija kvies į viešą pokalbį, kuriame dalyvaus keletas peržiūrose dalyvavusių menininkų, juos pristačiusios skautės bei su peržiūrų projektu nesusiję kuratoriai, – tikimasi, kad jų nuomonė padės atpažinti projekto privalumus ir problemas.
Sausio 17 d. 18 val. – tapytojos Gabrielės Gervickaitės peržiūros atidarymas, kuris taps parodos „27 ketvirtadieniai“ uždarymu.


4 viršelyje – galerija „Vartai“