Andrius Jakučiūnas: „Viskas, kas svarbiausia,įvyksta spaudžiant mygtuką“

Ką reiškia būti nufotografuotam, kokie įspūdžiai iš fotosesijos? Esama įsitikinimo, jog taip pavagiama žmogaus siela... Tai turbūt retorinis klausimas.

Nieko nereiškia. Tokia jau Visatos sąranga. Įspūdžiai iš fotosesijos geri, ką čia ir pridursi. Svarbiausia, kad ji, nors teko įvairiai raivytis ir maivytis, truko nepernelyg ilgai. Lyg ir buvome pavaišinti kava. Fotografė įkyrokai įkalbinėjo apsinuoginti. Kategoriškai atsisakiau. Ne dėl sielos, be abejo. Tiesiog esu, kaip čia geriau pasakyti, drovokas.

 

Daiva Kairevičiūtė. Rašytojai Andrius Jakučiūnas ir Neringa Butnoriūtė. Iš ciklo „99 scenarijai rašytojams“ 2023
Daiva Kairevičiūtė. Rašytojai Andrius Jakučiūnas ir Neringa Butnoriūtė. Iš ciklo „99 scenarijai rašytojams“ 2023

 


Kaip tau šis kadras? Tau svarbu atrodyti? O gal nufotografuotas tampi tiesiog spektaklio personažu, kuris gyvena jau atskirą gyvenimą?

Niekas negyvena. Visi mirę, viskas mirę. O fotografijos – ypač.

Man rodos, viskas, kas svarbiausia, įvyksta spaudžiant mygtuką. O mes apsimetinėjame, neva mums rūpi kaži kokia nuotrauka, kažkokie personažai...

Čia gal truputį ne į temą, bet kalnelį ties Nemenčinės g. „Iki“ vadinu „lietuvių fotografijos kalneliu“. Kodėl? Nes artėdami link jo viršaus bomžai kažkodėl tampa labai mąslūs.


Kalba keičiasi, vizualėja, esama nuogąstavimų, kad teksto tradicine prasme greitai apskritai neliks. O galbūt iš rašytojo irgi liks tik vaizdas?

Čia nuvilsiu. Vaizdas negali nei nurungti, nei užgožti teksto, nes vaizdas irgi yra tekstas. Tik negrabus, neartikuliuotas, nerišlus. Vizualininkai, tiesa, apsimetinėja, kad čia kažkas atskiro ar neva antagonistinio. Gal nori susireikšminti? Bet tai nėra tiesa.


Parengė Daiva Kairevičiūtė

Andrius Jakučiūnas – rašytojas.