Saulius Vasiliauskas. Tomas

manipuliacija.lt nuotrauka

Nenuobodus tipas

– Tu pernelyg nepasitiki savim, – ištarė prie Tomo prisigretinusi nepažįstamoji.
Jis nesutriko, ji tęsė:
– Na žiūrėk: net galvą nulenkęs, kūprinies, visai nepanašus į žmogų.
– Toks jau aš... – pasakė Tomas, nors norėjo pasakyti, kad, nepaisant nepasitikėjimo, yra bent jau nenuobodus tipas.
– Toks toks... Atrodai tiesiog joooks!

 

Tikslas

– Klausyk, koks tavo gyvenimo tikslas? – Tomas dažnai užduoda šį klausimą barų lankytojams. Ypač kai nežino, kaip pratęsti pokalbį. Dažniau nežino.
– Na, sakyčiau, kad pinigai.
Girdėjot? Žmogaus gyvenimo tikslas – pinigai.
– Pinigai, pinigai, PIIINIGAIIIIII!!! PONAI, APMĖTYKIM JĄ PI–NI–GAIS!!! – Tomas ėmė šūkauti ir lakstyti aplink šokėjus.
Apsauginis išvesdino jį pro duris ir patarė daugiau nebegrįžti.

 

Pakabutis

– Mielas pakabutis, – naktis tęsėsi ir pasitikėjimą savimi atgavęs Tomas pamėgino parodyti simpatiją Marijai.
– Aha, pati žinau, rankų darbo. Padarė draugė. Jei nori, gali kurį laiką panešioti, – pasiūlė Marija, nes nujautė – Tomas rytoj neįstengs (o ir nesistengs) nieko atsiminti ir jie daugiau nebepasimatys.
Vis dėlto Tomas atsisakė nešioti papuošalą taip užkirsdamas kelią draugystei.

 

Romanas

Tomui darė įspūdį barmenės bendravimo įgūdžiai. Šioji prisitaikydavo prie kiekvieno kliento lūkesčių: vieniems ji atstodavo mamą ir pavaišindavo sriuba ar nutaikiusi tinkamą akimirką paglostydavo, su kitais elgėsi lyg su geriausiais draugais, o jei matydavo, kad kokiam nors vienišam vyriškiui trūksta dėmesio, nevengdavo flirto.
Jau aušo, kai atsisukusi į gerokai kauštelėjusį Tomą barmenė lyg niekur nieko pasiūlė užmegzti su ja romaną. Tomas jautė turįs ir dar neišnaudojęs meninio polėkio (reikia pridurti –­ klydo), todėl žodis romanas pirmiausia jam reiškė solidžią –­ jo paties parašysimą – knygą. Atsiskaitęs už alų Tomas (ir jo meninis polėkis) nusvirduliavo namo, o romanų mezgimo reikalai teko kitiems – patiems ištvermingiausiems –­ lankytojams.

 

Poeto bulvytės

Vieno poeto vardu pavadintame bare bičiuliai valgė karštus šunis ir mėgavosi šalia jų patiektomis gruzdintomis bulvytėmis. Prie jų prišoko mergina, su kuria Tomas kadaise išsiskyrė, ir ėmė jas kimšte kimšti. Jaunuolis žinojo, kad buvusios merginos išvydusios buvusius vaikinus dažniausiai elgiasi įžūliai ir, pavyzdžiui, vagia bulvytes, tačiau nematė kitos išeities, kaip tik leisti jas valgyti.
– Na ir moteris, – stebėjosi Tomo bičiulis, – kad ima tavo bulvytes, tai dar suprantu... Bet kad MANOOO!!!

 

Sojų pienas

Kelias minutes pavėlavęs į filmo pristatymą Tomas nutarė užsisakyti kavos su pienu.
– Turime tik sojų pieno, tiks? – pasiteiravo darbuotoja.
– O... koks jo skonis?
– Šiek tiek kitoks nei paprasto. Ne toks saldus.
– Tiks.
Atsivėrus durims į salę, Tomas, laikydamas rankose karštą kavos puoduką, bandė skubiai susirasti savo vietą. Jau prasidėjus filmui Tomas turėjo atsiprašyti septynių žmonių, kurie nenorom atsistojo ir praleido vėluojantį. Pajutęs, kad į jį, kaip į filmo peržiūros trukdį, nudelbtos žiūrovų akys, Tomas neišlaikė įtampos ir užkliuvęs už paskutiniojo atsistojusiojo išliejo kavą.
Pusę filmo Tomas negalėjo susikoncentruoti ir svarstė, koks sojų pieno skonis. Galiausiai nužvelgė šalia sėdinčią merginą ir ištaikęs tinkamą akimirką švelniai paglostė jai delną. Kitą rytą Tomas gėrė kavą merginos bute.
– Turiu tik sojų pieno, ar tiks? – paklausė ji.
– Tiks, – atsakė Tomas.

 

Karštas ar ne?

„Labas“, – parašė vienos merginos profiliui pažinčių svetainėje Tomas. „Sveikas“, – atrašė vienos merginos profilis pažinčių svetainėje. „Nemoku pradėti pokalbio, gelbėk ;D“, –­ atrašė šis. „Tai jau pradejai, ka veiki? :)“ – atrašė ši.
Vakarą jie praleido dviese.

 

Suvedžiotoja

„Hey! Tu manęs nepažįsti ir gal skambės keistai, bet kiek stebiu tavo FB, idealiai tinki mano draugei! Jūs tiesiog privalot tuoktis! :)“ – tokią žinutę feisbuke gavo Tomas. „Esu suvedusi ne vieną porą, jūs tinkat vienas kitam, duodu dantį!!!“ – tęsė žinutės autorė. Kiek vėliau buvo pereita prie intymesnės temos: „Nori intelekto ir žvėriško sekso viename? THINK, YOU COULD HAVE IT, BABY!!!“ Tomas buvo beveik nemiegojęs porą naktų, todėl kurį laiką nuoširdžiai atsakinėjo rašančiajai. Ir tik žinučių laukelyje ėmus įkyriai kartotis frazei intelektualiai dulkintis, Tomas suabejojo. Sudvejojęs tikrove jaunuolis virtualios paieškos laukelyje įvedė: „How to reveal a fake facebook account.“ Netrukus pasinaudojęs paieškos rezultatais Tomas išsiaiškino, kad merginos foto vogta iš interneto ir teisėtai priklauso garsiam modeliui. Suvedžiotoja ir buvo toji išliaupsinta draugė –­ savimi (pirmiausia savo išvaizda) nepasitinkinti dvidešimtmetė bandė manipuliuoti Tomu ir šitaip pelnyti jo širdį. Jaunuolis jautė gėdą dėl naivaus atvirumo, tačiau atsisakė tuoktis.

 

Bevaisė žemė

Tomas žinojo šalia stovinčiosios vardą, todėl jį ir pavartojo kreipdamasis. Merginai tai padarė įspūdį, mat ką tik prisiartinęs ir pasisveikinęs nepažįstamasis iš pirmo žvilgsnio pasirodė žavus.
Po kelių minučių Tomas ištarė: „Dingstam iš čia“, ir šie žodžiai nuvedė porą į Tomo butą.
Atsidūrę intymioje aplinkoje ir atsikimšę vyno butelį, jie pamėgino elgtis intymiai, tačiau alkoholis ir nuovargis bandymus vertė bevaisiais.

 

Kalendorius

Ilgainiui Tomas išmoko tam tikrų gudrybių, naudojamų naujoms pažintims. Tiesą sakant, pagrindinė jų – gebėti tinkamu laiku atsidurti tinkamoje vietoje. Likusius reikalus sutvarkydavo iškalbus liežuvis ir anksčiau sukaupta patirtis.
Ateinančios savaitės kalendorius Tomo išmaniajame atrodė taip:

Pirmadienis. Monika. Paprastai vedžioja šunį Reformatų skvere vakarais tarp 5–6.
Antradienis. Jonė. Bėgioja vingio parke maždaug nuo 8.
Trečiadienis. Rūta. Anot FB, ketina eiti į filmą Skalvijoj 20:30.
Ketvirtadienis. Sofija. Žadėjo dalyvauti diskusijoje apie fundamentalizmą. Bus su drauge.
Penktadienis. Arūnė. Veikiausiai šoks Panterose. Eiti ne anksčiau kaip 01:00.
Šeštadienis. Liucė. 14 parodoje Nacionalinėj. / Roma Bixuose apie 21.
Sekmadienis. [tuščia – E. M.]

 

Cukrinis avinėlis

Ankstyvą rytą saulė kuteno Cvirkos paminklo pakaušį. Užsidarius visiems barams pro šalį slinko nusiminęs Tomas ir staiga šūktelėjo: „Cviirrrrka, atsiųsk man moterųųųų!!!“
Cvirka moterų neatsiuntė, nes buvo užsiėmęs politika.

 

Tomui yra svarbių dalykų

Sekmadienį Tomas mąstė maždaug šitaip: „Privalau kaip nors susirinkti save, išlįsti iš šito slegiančio buvimo, atgauti entuziazmą, optimizmą ir viltį...“
Sekmadienį Tomas gėrė. Nes mąstė.
Šiandien atsibudęs Tomas ištarė: „Pakaks!“
Žinoma, galėjo ištarti ir kitus žodžius, pavyzdžiui, „Amen“, „Vsio“, „Finita la Commedia“, ar tiesiog riebiau nusikeikti. Tačiau Tomas ištarė „Pakaks“ ir jam tai buvo svarbu.

 

Empirinė medžiaga

Psichologas E. M. bando suvokti, kaip pakito jaunų žmonių santykiai XXI amžiuje. Jo empirinė medžiaga – nuolatinis tokių kaip Tomas stebėjimas. Kadangi Tomas yra jo bičiulis, šis preliminariai praminė tyrimo objektą „Tomo sindromu“. Tomo sindromas, pasak jauno mokslininko, būdingas daugeliui barus lankančių ir pastovių santykių užmegzti negebančių jaunuolių. Juos sieja menka savivertė, nuolatinis nerimas, nepastovumas, nemiga, kaltės ir tuštumos pojūtis. Psichologas mėgina išsiaiškinti...

 

Kaip išgelbėti Tomą

Tomas yra jaunas žmogus, bandantis save realizuoti aplinkoje, kuri jį supa ir supdama, teisybę sakant, visai nedžiugina.
Tomą lydi nuolatinė įtampa ir spaudimas. „Aplinkiniai iš manęs reikalauja maksimumo“, – mano jis.
Tomas yra jautrus žmogus, išgyvenantis menkiausius įvykius lyg jie būtų esminiai.
Tomas jaučiasi stebimas ir analizuojamas, nors psichologų tyrimais nesidomi.
Tomas nori pradėti nuo mažų dalykų.
Tomas nori išmokti gyventi.

Rimo Sakalausko videoprojekcija „Quaerens me“ Hectoro Berliozo kūriniui „Requiem“