Ivan „Grozny“ Compasso. Atstatyti Siriją

Specialiai „Literatūrai ir menui“

 

Sirijos vyriausybė, Basharas al-Assadas ir jo minist­rai mėgsta kalbėti apie šalies atstatymą. Pastaruoju metu tai viena dažniausiai linksniuojamų temų šalyje, nors sąlygų realiai tam nėra ir nebus, kol Sirijos ir ypač užsienio investuotojai neatgaus pasitikėjimo ir nepradės skirti solidesnių lėšų didiesiems šalies atstatymo projektams.

Dešimtmetį trunkantis karas Siriją pavertė šalimi, negalinčia suteikti jokių politinio ir ekonominio stabilumo garantijų, o nesibaigiančio konflikto išsekinti gyventojai sunkiai ir bepamena, nuo ko viskas prasidėjo. Šalyje auga karta, dar nemačiusi taikos ir niekad negyvenusi taikoje. Dalis vandentiekio ir kitų svarbių infrastruktūrų sugriauta, elektros tiekimas daug kur trūkčioja, ką ir kalbėti apie visas kitas būtinas kasdienes paslaugas.

Jei rimtesniems atstatymo darbams dar neatėjo laikas, šalies šiaurės rytuose, Rožavoje, nedidelės statytų aikštelės dygsta viena po kitos. Nerasi gatvės, kurioje nebūtų pastolių, kartais gana kreivų, savadarbių, ar kurioje nesimatytų statybininkų ir paprastų miestiečių, lopančių ar bandančių atstatyti karo apgriautus gyvenamuosius namus, darželius ir mokyk­las. Iš pažiūros beveik normalus gyvenimas, kuris tęsiasi nepaisant visko, tartum blogiausia jau būtų likę praeityje.

 

Ivan „Grozny“ Compasso. Atstatyti Siriją
Hamišli, senolis kurdas greta savo būsto. 2021 m. spalio 21 d.

 

Ivan „Grozny“ Compasso. Atstatyti Siriją
Šiaurės Sirija, šeima bėga nuo ISIS ir turkų, bombarduojančių dronais, antpuolių. 2021 m. spalio 20 d.

 

Ivan „Grozny“ Compasso. Atstatyti Siriją
Hesekė, sudegęs miesto autobusas viename iš labiausiai nukentėjusių kvartalų. 2021 m. spalio 16 d.

 

Ivan „Grozny“ Compasso. Atstatyti Siriją
Ras al Ainas, pabėgėlių stovyklos moterys. 2021 spalio 9 d. Ivano „Grozny“ Compasso nuotraukos

 

Žinios apie kraupų išpuolį, už kurį atsakomybę prisiėmė ne „Islamo valstybė“, o „Al Qaeda“, Sirijos Kamišlio mieste, byloja, kokio tipo „politinė pasiūla“ randa sau rinką šioje pasaulio dalyje – teritorijos gviešiasi net keli teroristinių darinių tinklai. O turkų dronas, Kobanėje pašovęs tris žmones, primena, koks platus užsienio jėgų interesų laukas ir kad taip trokštamas įprastas gyvenimas iš tiesų dar labai toli.

Tel Tamero mieste, Chasakos muchafaze, krikščionių tikėjimo senolis užkalbina jauną kurdų kovotoją ir klausia: „Ar dar ilgai visa tai tęsis?“ – „Mes neturime pasirinkimo – privalome ginti šią žemę“, – atsako jaunuolis iš Liaudies savigynos būrių (YPG). „Vadinasi, karas gali tęstis amžinai?“ – senolis sunkiai palinguoja galva ir atsigręžia į savo namą, po turkų bombardavimo virtusį griuvėsiais.

Tiesa ta, jog niekas nežino, kada viskas baigsis, nors daugelis apsimeta ar nori tikėti, kad konfliktas per šį laiką esą spėjo išsisemti. „Yra galvojančių, neva per pastaruosius dvejus metus konfliktas priblėso ir artėjame prie stabilumo. Bet taip toli gražu nėra, paprasčiausiai taip negali būti. Liovėsi ne pats karas – iš karo zonų liovėsi žinių srautas. Jei ir anksčiau pasaulio žiniasklaida ne itin domėjosi įvykiais šiose teritorijose, tai įsivaizduokite situaciją per pandemiją – kai užsienio reporteriams tapo neįmanoma čia atvykti ir realiai stebėti padėties. Per dvejus pandemijos metus praktiškai nesutikome nė vieno užsienio korespondento“, – pasakoja jaunas YPG kovotojas, einantis savotiškas atstovo spaudai pareigas.

Esama nemažai kurdų žurnalistų, operatorių ir fotografų, visus šiuos metus pasakojusių apie kurdų pasipriešinimą ir skirtingas konflikto fazes, šiandien jų dėmesys nukreiptas būtent į karo tęstinumą ir siekį platinti informaciją visais įmanomais kanalais. Kurdų žiniasklaida kalbina vietos gyventojus, priverstus bėgti iš namų, nes šie bijo, kad su jais bus susidorota, ir daugiausia per socialinius tinklus platina vaizdus iš kaimų ir miestelių, kuriuos šiaurinėje Sirijoje nusiaubė turkų pusėje tarnaujantys samdiniai.

Rožavoje laukiama naujos bangos, bet tikrai ne COVID-19. Turkų kariuomenės išpuoliai prieš civilius ir šiaurinės Sirijos gyvenvietes, šiandien kontroliuojamas Sirijos demokratinių pajėgų (SDF) ir YPJ su YPG, yra baugi realybė. Turkų išpuoliai kartojasi ir šiaurės Irake, tačiau ten Recepo Tayyipo Erdoğano aviacija daugiausia apšaudo nuošalias kurdų pasipriešinimo pozicijas kalnuose, ne kaimus ir miestelius, tai byloja apie skirtingas Sirijos kurdų ir Irako kurdų tikroves, o drauge ir apie Turkijos interesus regione. Ir jei Rožavoje bet kokias rimtesnes statybas vis dar stabdo karas, irakiečių Kurdistane įsibėgėję didieji atstatymo projektai iš esmės stringa dėl viruso.

 

2021 m. lapkričio 24 d.

 

Iš italų kalbos vertė Toma Gudelytė