Rolandas Rastauskas. Vaizdas į Bakingamo rūmus, 1994

Iš ciklo „Atminties stalčiai“

Esama įvairių tarnystės formų: nuo kasdienio nusižeminimo ligi nekasdienio pakylėjimo. Štai dizaineris Mikis M. ne tik galėjo pasiūti batus, atsistoti ant galvos Trafalgaro aikštės fontane, bet ir be vargo suskaičiuoti ant pirštų tuos devynis amatus, kurie nežada jokio bado, tik numanomą triumfą, ir tai puikiai suvokė legendinis britų skulptorius, juvelyras ir performeris Andrew Loganas, patikėjęs Mikiui M. persirenginėjimų karalienės Divine* skulptūrai nulipdyti nugarą, plaukus ir daugybę kitų s(k)varbių detalių. Tą alsią Londono vasarą Mikis M. dar siuvo kepures ir iš šilkinių siūlų rišo kelnaites kylančios 10 dešimtmečio žvaigždės Abe’o Hamiltono 1995-ųjų pavasario ir vasaros madų kolekcijai. Joks mūsų tautietis nebuvo įsileistas į tokio gylio ir svaigulio valdas. Tad nenuostabu, kad išvažiuodamas ieškoti vietos būsimajam savo skulptūrų muziejui Loganas patikėjo Mikiui M. studijos, arba vadinamojo Stiklo namo prie Londono tilto, raktus. Jo raudonajame miegamajame turėjau ištiesti kojas iškart po Pasaulio taurės finalo. Tą vakarą brazilai tik po baudinių serijos nukovė italus, minios fūlios bepročių plūstelėjo į gatves ir pabus, o kebą galėjai pagauti tik monetai atsistojus ant briaunos.

 

Autoriaus nuotrauka
Autoriaus nuotrauka

 

Suprantama, pavėlavau porą valandų, mano žydrai kortelei tinkamo taksofono aplink nesimatė, mindžikavau prie London Bridge metro vienut vienužis po blausiomis Londono žvaigždėmis – tą dangų padedama britų gitarų grifų vėliau apdainuos baškirų frontmenė Zemfira. Kadro tiesos dėlei mestelkim vėjo nešamų šiukšlių. Ir tada pasirodė Mikis. Stiklo name šeimininkas buvo palikęs plono vinilo formos kvietimą į Elvio Presley’o, lietuvių vadinamo Preslausku, antrininkų fiestą pietiniame Temzės krante. Mes, mazerfakeriai, ten, be abejo, nusigavome. Išvydome pusšimtį rokenrolo karaliaus antrininkų ir tūkstančius memorabilijų. Kaip buvę tarybiniai žmonės iškart užsiėmėm geriausias vietas prie stalų su pilstomu vynu. Išgėrėme lygiai 21(!) taurę – barmenai negalėjo patikėti savo akimis. Ir staiga prisiminėm, kad į Mikio M. saugomą vokiečių diplomatės butą su vaizdu į Bakingamo rūmų kiemą esame pasikvietę Ingeborgą Dapkūnaitę ir jos antrąjį vyrą, teatro režisierių Simoną Stokesą. Ką gi, nelyginant eiklūs elniai tiltais ir patiltėmis blaivėdami vargais negalais laiku pasiekėme apartamentą priešais. Inga, draugų tebevadinama Gaga, ir Simonas tebeieškojo vietos, aiman, toli gražu ne jaguarui. Vėliau visų gyvenimai ir daiktai smarkiai pabrango. Tik Mikio M. nuotraukose į nebūtį žvelgia jauni ir žavūs pražuvėliai. Ir tos pačios žvaigždės pro debesis abejingai žiūri į bėgančius tiltu.

* Harris Glennas Milsteadas (1945–1988) – amerikiečių aktorius, dainininkas ir drag queen, pasaulyje žinomas sceniniu vardu Divine.

Rolandas Rastauskas – poetas, eseistas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, nejudantis keliautojas – savas tarp svetimų, svetimas tarp savų.