„12:16“. Jaunųjų čiurlioniukų skulptūra ir grafika

Fotoreportažas iš galerijoje „Arka“ (Vilnius) iki sausio 29 d. veiksiančios parodos „12:16“, kurioje pristatoma 16-os jaunųjų kūrėjų, šiemet baigsiančių Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą, kūryba. Grupinę grafikos ir skulptūros parodą kuruoja parodos dalyviams dėstančios menininkės Ugnė Žilytė ir Marija Šnipaitė bei menotyrininkė Rita Mikučionytė. U. Žilytės ir M. Šnipaitės nuotraukos.

„Ši paroda apie laiką, virsmą, kismą, vaikščiojimą ratais ir ... tylą. Šešiolika autorių – šįmet Nacionalinę M. K. Čiurlionio menų mokyklą baigiančių čiurlioniukų grafikai ir skulptoriai. Prisimenu juos dar devintokus, talentingus, ambicingus, smalsius jaunus žmones. Išskirtinė klasė. Mąstau apie bendrystę, kuri suteikia drąsos būti savimi. Visų pirma, džiugina Dailės skyriaus mokytojų, puikių menininkių Ugnės Žilytės ir Marijos Šnipaitės kūrybinės iniciatyvos. Kita vertus, labai svarbus bežodis vienas kito palaikymas, įkvepianti savitarpio energija. Manau, „12:16“ ekspozicijoje išryškėja ne tik meninių sumanymų įvairovė, dėmesys profesiniams dalykams, bet ir atsiveria didžiulis parodos dalyvių kūrybos potencialas“. (Rita Mikučionytė)

 

Liepa Budėnaitė. Be pavadinimo. Sp. linoraižinys 2020
Liepa Budėnaitė. Be pavadinimo. Linoraižinys, 2020.

 

„Pamačius skaičių „12:16“ kombinaciją, apima atsitiktinumo jausmas. Laikas – netikslus. Juk „tvarkingai“ skaičiuotume po 15 minučių, ketvirčiais. Ketvirčiais judame ir mokykloje. Kaskart artėjant kitam ketvirčiui, laikrodis ima skubėti, o kas kartą prasidedant naujam – sulėtėja. Nors visi žino, kad taip būti negali.

 

Liepa Budėnaitė. Be pavadinimo. Ofortas, sausoji adata 40X50cm 2021 mok. U.Žilytė
Liepa Budėnaitė. Be pavadinimo. Ofortas, sausoji adata, 40X50, 2021.

 

16–os dalyvių paroda įvyksta jiems mušant 12-tą klasę. Tai turbūt vėl atsitiktinumas. Kaip ir tai, jog kažkada jie tapo klasiokais. Kaip ir tai, jog su aštuoniais iš jų susitinkame pagal tvarkaraštį. Ir vis tik atsitiktinumai, vėliau supančioti laiko, erdvės, bendrų pokalbių, virsta ryšiais, istorijomis.

 

Gabija Končiūtė. KITOJE PUSĖJE. Mecotinta 30X21 cm. 2021 mok. U.Žilytė
Gabija Končiūtė. "Kitoje pusėje", mecotinta, 30X21, 2021.

 

Šioje parodoje prisistatančių aštuonių jaunų skulptorių kūryba tarpusavio atžvilgiu skirtinga. Vieni linkę kalbėti per formą, medžiagiškumą, objektų atpažįstamumą. Kiti kūriniais atsiduria už „įprastos“ skulptūros sampratos. Stebint tai, kaip mokiniai ieško atspirties taškų, gvildena, realizuoja idėjas, vis aplankydavo mintis, kad jų procesas labai savarankiškas ir atsakingas. Tad tikiu, jog šios parodos „atsitikimas“ taip pat ištįs laike, atnešdamas naujų kūrėjų vardus“. (Marija Šnipaitė)

 

Mark Radlinskis. Tamsa II. Ofortas, sausoji adata 2021
Markas Radlinskis. "Tamsa II", ofortas, sausoji adata, 2021.

 

„Paklausta, kokia Lietuvos grafikos ateitis, dar visai neseniai būčiau nežinojusi, ką atsakyti. Matyt, jauniausios kartos grafikams nelengva lygiuotis į mūsų ryškiausius grafikos meistrus.

 

Modesta Radzevičiūtė. METAMORFOZĖ. Ofortas, akvatinta, sausoji adata 49,5X39,5cm. 2021 mok. U.Žilytė-min
Modesta Radzevičiūtė. "METAMORFOZĖ", ofortas, akvatinta, sausoji adata, 49,5X39,5, 2021.

 

Su šiais jaunuoliais dirbu trečius metus ir šiandien su pasididžiavimu žvelgdama į jų estampų parodą galiu tarti, kad auga talentingų grafikų karta.

 

Patricia Kožekina. Be pavadinimo. Autocinkografija, ofortas, akvatinta. 2021
Patricia Kožekina. Be pavadinimo. Autocinkografija, ofortas, akvatinta, 2021.

 

Nacionalinė M. K. Čiurlionio menų mokykla moko ir skaitmeninių technologijų, tačiau pirmiausia tęsia klasikinės grafikos mokymo tradicijas. Dailės skyriaus mokiniai susipažįsta su visomis grafikos sritimis, o nuo 8 klasės pradeda mokytis įvairių lakštinės grafikos rūšių. Dveji paskutinieji mokslo metai – tai laikas, kuomet jaunuoliai tikslingai, nuosekliai gilina žinias ir įgūdžius pasirinktose specialybėse. Parodoje ir eksponuojami šiais metais baigsiančių mokyklą mokinių 11-12 klasėse sukurti estampai.

 

Tėja Sidaravičiūtė. BREAKTHROUGH. Ofortas. 2021
Tėja Sidaravičiūtė. "BREAKTHROUGH", ofortas, 2021.

 

Ekspozicijoje daugiausia giliosios spaudos darbų. Taip pat yra keletas litografijų, linoraižinių, ksilografijos. Nors kai kurie iš šių kūrinių – tai tik pirmieji sudėtingų technikų bandymai, tačiau profesionaliu atlikimu bei kūrybiškumu jie nenusileidžia studentų ar net patyrusių grafikų raižiniams.

 

Tomas Kavarskas. PUODAS. Ofortas, akvatinta, sausoji adata 26,5X21,5cm. 2021 mok. U.Žilytė
Tomas Kavarskas. "PUODAS", ofortas, akvatinta, sausoji adata, 26,5X21,5, 2021.

 

Šiais metais baigsiančių mokyklą būsimųjų grafikų grupė gausi. Tikiu, kad daugelis iš jų tęs grafikos studijas. Ir viliuosi, kad tarp jų bus ir tų, kurie kurs estampą.

 

Ūla Norvilaitė. Nutrūko nuo pavadžio. Litografija. 2021
Ūla Norvilaitė. "Nutrūko nuo pavadžio", litografija, 2021.

 

Paroda žinomoje Vilniaus galerijoje – tai pirmasis šių jaunuolių „išėjimas į miestą“. O kartu ir į pasaulį. Juk kai kuriems ši paroda taps pirmuoju žingsniu jų parodiniame kelyje“. (Ugnė Žilytė)