Kompozitorius Vidmantas Bartulis: „Esu seno kirpimo tipas“

Dmitrijaus Matvejevo nuotrauka

1 Kaip jaučiatės žiniasklaidos tapomo visuomenės gyvenimo ir brukamų pramogų pasaulyje? Ar jis veikia jūsų kūrybą? O gal esate atsiribojęs? Vengiate kišti savo trigrašį į nesibaigiančias politines diskusijas ar bandote kaip nors jose dalyvauti?

Tiesą sakant, visa aplinka kažkokiu būdu daro vienokį ar kitokį poveikį... Truputį „pasinervinęs" supranti, kad patekai į aplinkos spendžiamas „pink­les" ir stengiesi nusiplauti „rūgštaus lietaus" liekanas... Bet, kaip ir visa kita, dalis tų nuodų vis tiek pereina per kepenis.

2 Kaip jaučiatės savo kuriamo meno aplinkoje, kolegų tarpe? Ar jaučiate konkurenciją? Ar imatės kokių nors veiksmų propaguoti savo kūrybą?

Kad aš jau per senas užsiimti savo kūrybos propaganda... Tą sėkmingai daro jaunieji (bet nebūtinai „gerieji")... O kalbant apie aplinką – ji niekaip „nekenksminga"... Greičiau patogiai „patręšta" įvairiais kūrybiniais procesais, suteikiančiais pakankamai „naudingų mineralų" naujiems ūgliams.

3 Ar skaitote kultūros leidinius? Jei taip, tai kur – popieriuje ar internete? Gal jau laikas kultūrinei spaudai apskritai keltis į internetą?

Esu seno kirpimo tipas, prie kurio gana sunkiai limpa „išmaniosios technologijos". Todėl atsiversti „gyvą" spaudą man žymiai maloniau.

4 Dabar miestuose, ypač sostinėje, vienas renginys lipa ant kito. Ar turite mėgstamą renginį, festivalį? Ko reikėtų, kad profesionalusis menas efektyviau konkuruotų su pramogų kultūra?

Nieko nepavyks padaryti per prievartą. Juk praėjo tik dvidešimt penkeri metai... Norint jau įsčiose girdėti Mozartą, reikėtų, kad praeitų bent šimtas „laisvojo proto" metų.

5 Naujai įsteigta Kultūros taryba žada tolygiau remti visas kultūros sritis. Kokiai sričiai, jūsų nuomone, dabar labiausiai reikia paramos (finansinės, moralinės, reklaminės)?

Visos sritys nusipelno žymiai didesnės paramos, nei esama šiuo metu (didėjimo perspektyva labai miglota...). Tačiau matyčiau ne paramą konkrečioms sritims, o visų sričių profesionaliam menui... Tai labai svarbu Tautos savimonei stiprinti.

6 Kokia pastaruoju metu perskaityta knyga, dailės, muzikos, teatro kūrinys ar šiaip įvykis, reiškinys nustebino? Kokį kūrinį per paskutinį penkmetį įvertintumėte kaip išskirtinį, liksiantį istorijoje?

Čia galbūt tiktų tradicinis atsakymas: „viską patikrins laikas"...

7 Kokia Jūsų, kaip kūrėjo, dienotvarkė? Galbūt turite savo įpročių, ritualų kūrybinei sėkmei prišaukti?

Deja, nesu kūrėjas... Turbūt dėl to mano dienotvarkė gana chaotiška, tradiciškai ir kenksmingai nerandant laiko šeimai ir niekaip nepajėgiant atsisakyti žalingų įpročių..