TV3 žinios Liepos 2 – 8 d.

JŪRATĖ VISOCKAITĖ

 

Prisiminiau Algimantą Žu­kauskienę, kurios panoraminių žinių laukiau, klausiausi ir visada išgirsdavau, ką ji sakė. „Panorama", žinoma, ir dabar išlieka žinių trans­liavimo viršūnėlėje (kitas reikalas, kad po ta viršūnėle –­­ komercinėse TV –­ ne kažin kas, daug papuvusių šaknelių). Tačiau stebiuosi, kaip nepastebimai, gyvenimui vis greitėjant nyko ir nunyko prie kasdienių žinių stalo studijose kadaise sodinti redaktoriai-protingos galvos. Ar pastebėjot, gerbiamieji žiūrovai, kad jas pakeitė diktoriai, tokie, kokie buvo ir tarybiniais laikais? Arba tokie, na, pusiau skusti, pusiau lupti redaktoriai-diktoriai? Turiu prisipažinti, kad man, kaip ir daugeliui moterų, labai patinka aksominis Marijus Žiedas, kurį mano šeima po jo apalpimo scenoje per kažkokius apdovanojimus pakrikštijo adamsišku Svirduliu, bet vis dėlto reikia konstatuoti faktą: GALVOS prie žinių piupitro, ne vien perskaitančios bėgančią eilutę, o ją prieš tai sužinančios, redaguojančios ir savotiškai intymiai, suinteresuotai studijoje pranešančios visiems, išnyko. Dabartiniai žinių skelbėjai, žinoma, pasimokė, pasitobulino, bet asmeninio santykio su žiniomis jie nebetransliuoja. Jiems neleista, nebemadinga, nėra laiko. Laiko ir lėšų užtat atsiranda spalvingam fonui ir baldų dizainui.

Tris vakarus prisispyrus žiūrėjau TV3 žinias.

Ketvirtadienį (liepos 5 d.) Rokas Petkevičius kaip pirmą naujieną praneša apie akmenimis užmėtytą jaunuolį – kadre matom laiptinę, kuria ilgai vedamas suimtasis, gal tas, gal ne tas. „Blakės" konservatorių būstinėje –­ kadre neaiškiais rakursais nufilmuoti būstinės stogai, sienos. Tada 3 ar 4 reportažai telefonu –­­ radijuje klausydamiesi padažnėjusių pokalbių telefonu dar šiaip taip atleidžiame blogai girdimą balsą, o televizijoje tokį reportažą dažniausiai gali pavadinti tiesiog darbo broku. Žinoma, dabar vasara, ir TV3 darbuotojai atostogauja, betgi žinių studijos fone elektroninis gaublys sukasi, mirga kaip pašėlęs... Taigi išklausome telefoninės informacijos apie vargšą Panevėžio lobistą ir nevargšą Matuzą, apie „Kodėl?" vedėją Rūtą, supykdžiusią mistinės Mergaitės advokatą, dar kažką. Kuriama keista paskalų atmosfera. Linksmam atokvėpiui patiekiama „antis" – pasirodo, internete paskelbta, kad švedų lėktuvėlis virš Baltarusijos ir Lietuvos lyg ir mėtė pliušinius meškiukus su užrašais, mūsų gynėjai nė nepastebėjo, menkas objektas, cha-cha-cha, o gal kažko nesupratau? Tuomet žiupsnelis užsienio: Lenkijoje kruša, Japonijoje – atominės sprogimo papildomos išvados. Ir vėl grįžtame namo. Renovuojamas biokuro katilas, Zuokas sako, kas būtų su tuo biokuru, jei būtų LDK laikai, ir pakiliai, jau kelintą kartą per dieną trimituojama pseudopatriotinė žinia apie vėliavą (vardinių plytų sienos dublis), kurioje lazeriu įausti Lietuvos žmonių vardai. Staiga iššoka brakonieriai ir trys tonos žuvies, kuri išrūkoma „pas mamą". Sportą praleidžiu, nes futbolo jau nebėra, o brangusis Šulija savo finalinėje superfrazėje prognozuoja, kad mieste liks nedaug žmonių –­ visi spruks nuo karščių. Likite su TV trim.

Penktadienį (liepos 6 d.) šventine kokarda atlape papuoštas Rokas pakiliu balsu kaip pirmą naujieną praneša apie sulaikytus „Snoro" savininkus. Antra žinia – Grybauskaitė ordinais apdovanoja garbių aktorių pulkelį: viskas suprantama, Paukštei sukako 80, ta proga nelaukdami panašių datų prisiminė ir visus tarybinius kino žvaigždūnus Banionį-Adomaitį-Budraitį-Mainelytę (panašius apdovanojimus kur kas dažniau afišuoja Rusijos televizijos – rusų valdžia gerai atsimena, kam priklauso menas). Pagaliau šventės proga –­ specialus reportažas iš vienos Šiaulių gatvės, kurioje švenčiamos „mindauginės". Viena maloni ponia sako: jei Mindaugas ilgiau būtų pabuvęs karaliumi, gal viskas kitaip būtų ėję, gal ir dabar turėtume savo karalių... Taip, aš irgi už monarchiją. Po Šiaulių keliaukime prie jūros, kur karaliauja Bosas, augina elnius ir sako, kad jo pavardė trumpa, todėl ją dažnai prisimena (iš tiesų elnius mačiau jau vakar „Panoramoje"). Užsienio informacijos bloke –­­ irgi jau anksčiau matyta Londono „Šukė" ir niekur nematytas gražus kadras su daugybe rusų, kurie vienu kartu, išsirikiavę ir prisirišę virve, šoka nuo tilto – šis sportas gresia virsti nacionaliniu. Pagaliau jungiama Kudirkos aikštė (kuklus bronzinis Kudirka kadre blykstelės akimirksnį) – ir Rokas apie liepos 6-ąją kalbasi su džiugiai nusiteikusia kolege Renata, kuri perduoda mikrofoną TV3 direktorei, pirmiausia žiūrovams primenančiai jos projekte aukso raidėmis įrašytą grifą – TV3 yra ŠEIMOS televizija. Neįtikėtina! Pagal smurto, negatyvios informacijos dozę TV3 žiniose tikrai nepasakytum, kad jos adresuojamos šeimai. Bet viską atperka kartojamas, rodos, pernai padarytas reklaminis filmas apie himno giedojimą įvairiausiuose pasaulio kampeliuose. 10 balų. Jį galima kartoti dar ne kartą. Neperjunkite kanalo.

Šeštadienį (liepos 7 d.) Rokas pirmiausia sako, kad vakar 38 valstybėse buvo giedamas himnas (kadangi tai TV3 inicijuota akcija). Kartojamas anas vaizdo klipas. Puiku. Ir išsyk: kaitra, nuskendo trys žmonės, vienos mergaitės ieškoma... Vargšas diktorius nespėja net patriotinės šypsenos nuo veido nusibraukti. Žinios sukaltos kirviu, neginčytinas TV3 darbo brokas. Toliau – apie siūlymą tvoromis nuo narkotikų ir nikotino aptverti mokyklas, bet Steponavičius nenori, sako, ir be tvorų išauklėsim. Autokatastrofa Ukrainoje ir įvykiai Libijoje. Ir vėl puolama namo. Kaip ir vakar – reportažas iš Šiaulių (ten gyvenantis korespondentas vėl gelbėja visą TV3 komandą) apie kažkokią neaiškią pasaulinę sporto žaidėjų šventę – atvykę užsieniečiai pasakoja, kokie puikūs Šiauliai, bet akylas šiaulietis, aiman, jau praneša, kad viešieji pirkimai buvo neskaidrūs. Žinių pabaigai dar bulių lenktynės Ispanijoje. Kaipgi be jų. Trumpai sportas ir orai, Šulija savaitgaliais ilsisi, taigi, šeimos žinios baigiasi lygiai 19 val. Atia.

Po pusantros valandos „Panorama", žinoma, praneš ir apie pusantro šimto žuvusiųjų per potvynį Krasnodare (pirmoji žinia), ir apie svarbiausią savaitgalio įvykį – Moksleivių dainų ir šokių šventę, apie kurią „šeimos televizija" nė bū-bū.