„Paviljono“ knygų savaitgalis – bohemiška erdvė

Vilniuje 2017 m. gruodžio 1–3 d. antrus metus vyks „Paviljono“ knygų savaitgalis (Pylimo g. 21 b). Lankytojai galės dalyvauti daugiau nei dvidešimtyje renginių ir susitikti su vienais įdomiausių šiandienės Lietuvos kultūros žmonių, rašytojų, kūrėjų. Vyks diskusijos, koncertai, knygų pristatymai, dirbtuvės, pokalbiai visuomenei aktualiomis temomis. Taip pat visą savaitgalį veiks knygų mugė, kurioje dalyvaus dešimt leidyklų ir knygynų. Apie pernykštį ir šių metų savaitgalį pasakoja vienos iš jo organizatorių Aira Niauronytė (leidykla „Kitos knygos“)  ir Milda Kičaitė (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).

 

Aira Niauronytė:

„Paviljono“ knygų savaitgalis pernai buvo puikus tūsas. Kultūros baras „Paviljonas“ – man vienas geriausių barų šiandieniame Vilniuje, kur vyksta įdomūs dalykai. Gerti vyną, kavą ar dar ką nors reikia ne šiaip sau, o su gera kompanija, semiantis idėjų ir sužinant ką nors nauja, jaučiant, kad esi įvykių ir aktualijų centre, o kaip dar galima jaustis klausantis naujų knygų pristatymų? Beje, tame bare labai geras apšvietimas, todėl nedepresyvu net tamsiu metų laiku!

Į „Paviljono“ knygų savaitgalį ir susirinko gera kompanija: leidykla „Kitos knygos“, knygynas „Eureka!“ (susivieniję jie ir inicijavo šį renginį), Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, knygynas „Juodas šuo“, leidykla „Lapas“ ir kiti nedideli, bet turintys savo braižą ir vietą Lietuvos knygų rinkos veikėjai. Puiku, kad įvyko alternatyvus Vilniaus knygų mugei renginys su pokalbiais ir koncertais. Vilniaus knygų mugės daug kas nemėgsta dėl masiškumo, o čia buvo labai jauku ir miela. (Per „Arklio galios“ koncertą virė tikras įnirtingų šokių katilas, nepamirštama!) „Paviljono“ knygų savaitgalis – tai bohemiška erdvė.

Man, tarkim, labai smagu, kai ateina nuolatiniai skaitytojai, prisimena, kad kažkada iš mūsų nusipirko patikusią knygą, kurią rekomendavome, ir paprašo rekomenduoti ką nors nauja, gera.

Imponuoja, kad „Paviljono“ knygų savaitgalyje nėra pernelyg daug oficia­lumo. Tikiuosi, šiemet irgi bus gerai, gal net dar geriau nei pernai.

 

Milda Kičaitė:

Šiais metais prie „Paviljono“ knygų savaitgalio organizavimo prisidedame labiau nei pernai. Nors ir anksčiau savaitgalio idėja patiko, sutikome prisidėti, bet kažkoks atsargaus, pasyvaus stebėtojo vaidmuo patogumu labiau patraukė nei aktyvesnis įsitraukimas į organizavimo darbus. O jeigu nepavyks? O jeigu nesudomins žmonių? O jeigu nepirks knygų?

Pirmąkart išgirdus savaitgalio idėją pagalvojom – na štai, laukia dar vienas didžiajai Vilniaus knygų mugei neva alternatyvus renginys, mažesnis, gal ne masinei auditorijai, tačiau vis dėlto kalbantis per tuos pačius dalykus – naujausios knygos, renginiai, koncertai (toks buvo šūkis). Kažin kur jau girdėta, matyta (kad ir prieš kelerius metus tų pačių žmonių rengtas „Vilniaus knygų festivalis“).

Tačiau, kai prieš metus šis renginys buvo suorganizuotas pusiau spontaniškai (likus geram mėnesiui iki paties įvykio), kai pradėjom vaikščioti į „Paviljono“ erdves ir skaičiuoti prekybinius metrus, kai viskas buvo daroma po darbo valandų ir vis tiek šventinėm nuotaikom, tada galvoje pradėjo suktis žodis „atmosfera“ – taip, įvairiausių rūpesčių (įdomių ir nelabai) per akis, bet čia jauku, sava, visi (organizatoriai, renginių dalyviai, lankytojai) vieningi, toks „pasidaryk pats“ chaosėlis.

Ir voilà – šiais metais antrą kartą turime visiškai decentralizuotą renginį, prie kurio organizavimo daugiau ar mažiau prisideda visi dalyviai, nėra vieno viršininko, o pati koncepcija – suburti knygų mylėtojus jaukiai ir įdomiai praleisti laiką ir parodyti, kad per literatūrą galime kalbėtis ir apie muziką, kiną, filosofiją, domėtis performanso menu, užsiimti kūrybiniu rašymu, dalyvauti diskusijose.

Kai pagalvoji, kaip reikėtų atsakyti į klausimą, kas organizuoja „Paviljono“ knygų savaitgalį, iškyla atsakymas – geriau neklauskit... Visi – nuo iki.

Šiemet „Paviljono“ knygų savaitgalyje dalyvaus knygynai „Eureka!“, „Six chairs books“, „Juodas šuo“, leidyklos „Kitos knygos“, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Apostrofa“, „Aukso žuvys“, „Lapas“, „Jonas ir Jokūbas“, „Odilė“.

Tarp daugiau nei dvidešimties savaitgalio renginių Witoldo Gombrowicziaus knygą „Lenkiški prisiminimai“ pristatys iš Paryžiaus atvykęs rašytojas Valdas Papievis. Apie naujausią knygą kalbės aktorė ir laidų vedėja Beata Tiškevič, tekstus skaitys poetas, muzikos atlikėjas Žygimantas Kudirka, pokalbyje apie knygų skaitytojų klubus dalyvaus Seimo narė, ekonomistė ir publicistė Aušra Maldeikienė. Bus pristatytos naujausios rašytojų Gabijos Grušaitės, Miglės Anušauskaitės, Artūro Tereškino, Mindaugo Jono Urbono ir kt. knygos, Darius Pocevičius ir Evaldas Balčiūnas kalbės apie istoriją, kurios nemokė mokykloje.

 

Programa ir kitos naujienos