Urmas Luus „Rudens pokylis 2"

Urmas Luus (Estija) „Rudens pokylis 2". Iš galerijoje „AV17" (Aušros Vartų g. 17, Vilnius) iki spalio 26 d. veiksiančios tarptautinės šiuolaikinio metalo meno bienalės „METALOfonas: asmeniškai" parodos.

2014-ųjų „METALOfonas" – tai antroji bienalė (pirmoji vyko 2011 m.). Ji skirta ne tik metalo darbams, bet ir tam, kad autoriai pasidalytų istorijomis, kurias jiems pasakoja metalas. Šis „METALOfonas" – asmeniškas. Metalas dažnai kalba pats už save: žvilgėdamas, stebindamas spalva, reikalaudamas prisilietimo ar jį atstumdamas. 50 menininkų iš Lietuvos, Estijos, Latvijos, JAV, Kolumbijos, Lenkijos, Švedijos, Graikijos, Australijos, Ispanijos, Nyderlandų, Izraelio, Vokietijos, Italijos, Korėjos, Belgijos, Jungtinės Karalystės, Airijos, Argentinos ir Japonijos pasakoja savo metalines istorijas. Tarp menininkų –­ ir tokie garsūs šiuolaikinio metalo meno kūrėjai, kaip Billie Jean Theide (JAV), Andrzej Boss (Lenkija), Yu Hiraishi (Japonija), Birutė Stulgaitė (Lietuva), ir jauni, tačiau sparčiai populiarėjantys autoriai – Aric Verrastro (JAV), Nils Hint (Estija), Bridgette Shepherd (Australija) ir t. t.

Nepaprastai skirtingi tiek savo stilistika, tiek medžiagų parinkimu ir derme, tiek technika ir pateikimo būdu kūriniai – erdviniai, primenantys prietaisus ar miniatiūrinius baldus, artimesni klasikinei papuošalo sampratai ar konceptualiam objektui, pateikia plačią šiuolaikinio metalo meno panoramą. Tam tikra prasme tai – beveik intymūs metaliniai menininkų pasakojimai apie tai, kas nutinka dirbant su metalu, apie savo požiūrį į metalą. Galiausiai apie tai, kodėl jie pasirinko metalą ir ką ši medžiaga jiems reiškia.

(Jurgita Ludavičienė)