Tomas Dirgėla. Kaip aš tapau bėgiku: vadovas žaliems

„Tau patiks Severiutė: stora, graži, prisirpusi..."
Iš pokalbių redakcijoje


Joana Kairienė. „Nebaigta kelionė“, 2013, medžio raižinys, aliejus, drobė, 98x200 cm

Šiandien bėgioja daug kas (kalbu remdamasis šios dienos statistika) – tiek šuo ar šernas, tiek plėšikas ar jo auka, tiek profesionalus sportininkas ar neprofesionalus rašytojas, tiek biuro (ofiso, jei kam neaišku) ar išparduotuvės (autleto, jei kam neaišku) darbuotojas.

Vieni jų keliasi ankstyvais rytais, kai šaltuoju metų laiku už lango dar tamsa, o šaltukas šaiposi iš dyzelinu varomų automobilių savininkų; kiti bėgioja vakarais ar net pietų pertraukų metu. Vėliau bėgimo virusas pasiekia aukštesnę stadiją ir dažnas savaitgalis praleidžiamas bėgimo varžybose savo ar kitame mieste, ir visiškai nesvarbu, ar atbėgsi pirmas nuo priekio ar nuo galo. Dėl to kenčia šeima, niekaip nesuprantanti, ką darė ne taip ir kodėl jų artimajam pavažiavo stogas ar, galų gale, nuo ko jis bando pabėgti.

Šis vadovas padės kiekvienam –­ tiek pradedančiam, tiek jau patyrusiam bėgikui ar su bėgimu nieko bendro neturinčiam šio žurnalo skaitytojui. Kaip padės pastarajam net neįsivaizduoju.

Kodėl žmonės bėgioja. Kaip rodo naujausių tyrimų rezultatai, 70 proc. vyrų pirmą kartą išbėgo išgirdę žmonos prašymą išplauti indus, 24 proc. – sužinoję apie būsimą šeimos pagausėjimą ar išaugusias paskolos palūkanas (spėjama, jog pastarieji iškart pradėjo bėgti ultramaratoną, nes namo nesugrįžta iki šiol), 3 proc. bėga nuo mokesčių inspekcijos ar teisėsaugos, 2 proc. – nuo tik jiems matomų demonų, o 1 proc. tikina, jog bėgiojimą pasirinko sąmoningai (būtent dėl jų specialistai šiuo metu vykdo psichopatologinius tyrimus).

Tuo metu 81 proc. moterų bėgimą pasirinko dėl pasiruošimo didžiausiems metų išpardavimams, 11 proc. –­ dėl noro pasivyti vyrą ir pranešti, kad nėštumo testo rezultatai buvo klaidingi, 7 proc. pradėjo bėgioti dėl galimybės dalyvauti šioje apklausoje ir 1 proc. tai daryti nusprendė sąmoningai (dėl jų taip pat atliekami specialūs tyrimai).

Nuo ko pradėti. Patyrę specialistai pataria pradėti nuo pradžių.

Bėgimas vasarą. Šiltasis metų laikas yra labai tinkamas pradėti bėgioti – lauke oras būna ne per šaltas, anksti švinta ir vėlai temsta, didesnis trasų pasirinkimas, nes galima bėgioti ir miško takais, kurie šaltuoju metų laiku dažnai būna užpustyti.

Tačiau bėgiojantiems šį sezoną reikia ir specialaus pasiruošimo – padidėja gatvėje bėgiojančių neprižiūrimų šunų įvairovė, todėl pirmiausia turite pasirūpinti savo saugumu: specializuotoje parduotuvėje įsigyti porą apsauginių rankovių, viso kūno apsauginį kostiumą, specialius batus, revolverį ir rykštę arba lazdą.

Kad gindamiesi nuo šuns pastarajam nepadarytumėte žalos, prieš tai derėtų baigti ir specialius dviejų mėnesių kursus.

Vasarą patariama gerti kiek įmanoma daugiau vandens – bėgiojantiems jis yra tiesiog nepakeičiamas. Remiantis vandens pardavėjų tyrimais, pusės valandos treniruotėje būtina suvartoti 5 litrus vandens, todėl bėgikas turėtų nepamiršti su savimi turėti ir penkialitrį vandens, kurį visos treniruotės metu geriau laikyti rankose, nes dehidratacija gali užklupti netikėtai.

Nemaža dalis bėgimo entuziastų ant rankų turi specialius laikrodžius, informuojančius, koks yra pulsas, nubėgtas atstumas ir greitis, tačiau labiausiai turėtų rūpėti pirmasis aspektas, nes nuo jo rodmenų priklauso bėgimo intensyvumo pasirinkimas. Kad duomenys apie širdies ritmą treniruotėje būtų kuo tikslesni, medikai rekomenduoja profesionalius matuoklius, naudojamus ligoninėse. Aparatą su ratukais patogu naudoti, o jo parodymai bus kiek įmanoma tikslesni – taigi išvengsite širdies darbo sutrikimų ir bėgimas sveikatai ne kenks, o tik padės.

Jeigu ruošiatės bėgioti uždaroje teritorijoje ir apsauginės aprangos nuo netikėto šuns užpuolimo nenaudosite, tuomet reikia apsirengti kuo lengvesniais drabužiais, kad nebūtų sunku pabėgti nuo šuns, jeigu jis visgi netikėtai pralystų pro tvorą ir jus užpultų.

Renkantis bėgimo batelius, didžiausią dėmesį svarbu atkreipti į specialias kulnui paminkštinti pagalves, treniruotės metu apsaugančias ant kieto paviršiaus nusileidžiančias kojas. Kuo pagalvių daugiau, tuo mažiau pakenksite sau, todėl siūloma įsigyti bėgimo batelius su mažiausiai dviem pagalvėmis. Esti ir pigesnis variantas –­ pagalves bet kurioje patalynės parduotuvėje galite nusipirkti atskirai ir prisitvirtinti prie batelių.

Bėgimas žiemą. Didelei daliai bėgimo mėgėjų šaltasis metų laikas yra tarsi iššūkis, nes bėgti esant minusinei temperatūrai patinka ne kiekvienam. Tačiau, kaip sakoma, „bėgimui blogo oro nebūna – būna tik bloga apranga", todėl svarbu apsirengti tinkamai, kad nebūtų nei per šalta, nei per karšta. Specialistai pataria kiekvieną treniruotę pradėti apsirengus kuo šilčiau ir jos metu, atsižvelgiant į savijautą, po vieną kitą drabužį nusimesti ir šitaip pačiam reguliuoti savo kūno temperatūrą.

Kalbant apie avalynę, šaltajam sezonui tinkamiausi žieminiai batai ir kelios poros vilnonių kojinių, kurias bėgimo metu nusiimdami ar vėl apsiaudami galėsite nesunkiai reguliuoti kojų temperatūrą.

Kitas bėgiojimo žiemą minusas –­ tai ledas, ant kurio paslysti labai paprasta. Kad bėgant taip nenutiktų ir nesulūžtų dešinė, kairė ar abi kojos, patariama treniruotės metu turėti po kibirą (ar bent jau pilnas kišenes) smėlio ir druskos, kurių galima pabarstyti prieš užbėgant ant įtartinai atrodančio lopinėlio.

Dalyvavimas varžybose. Po treniruočių daugelis bėgikų pabando jėgas varžybose, kitaip vadinamose bėgimais, – jie skiriasi tiek savo masiškumu, tiek nuotoliais, tiek ir dalyvių profesionalumu. Jeigu esate dar tik pradedantysis, o bėgimą norite baigti ant apdovanojimų pakylos, siūlau pasinaudoti gudrybėmis, kurios man leidžia aplenkti net ir žymiai greitesnius bėgikus.

Pirmasis patarimas – tai išsinuomoti ar iš pažįstamo pareigūno pasiskolinti policininko uniformą, dėl kurios varžybose dalyvaujantys bėgikai, nori jie to ar ne, privalės pasitraukti iš kelio ir praleisti uniformuotą pareigūną.

Jei šis planas neišdegtų, būtų gerai kišenėje turėti keletą banano žievių ir jas mestelti po kojomis norinčiam Jus aplenkti. Kai finišas vos už keliasdešimt metrų, o šalia Jūsų kažkas bėga ir pretenduoja į pirmą vietą, neprošal būtų turėti saują žemių, o jei konkurentas su akiniais, labiau pagelbėtų žvyras su akmenukais.

Tiesa, prieš imantis visų šių gudrybių, vertėtų išsiaiškinti, ar jų aukos be bėgimo neturi ir kitokių pomėgių – bokso ir panašių.

Jeigu masinis bėgimas vyksta žiemą, vietoje bananų žievių po konkurento kojomis papilkite vandens, kuris per akimirką turėtų pavirsti gana slidžiu ledu.

Bėgiko valgiaraštis. Pradėjus bėgioti, keisti savo valgymo ypatumų neverta ir tikrai nereikia atsisakyti mėgstamų patiekalų, tiesiog prieš pusryčius, pietus ar vakarienę reikia suvalgyti po pusę kilogramo makaronų, kuriuose esti bėgikams svarbių medžiagų. Nepamirškite ir bananų –­ pastarieji ne tik suteiks reikiamos energijos, bet ir savo žievės ypatumais padės lengviau aplenkti varžovą.

Kaip aš tapau bėgiku. Prisipažinsiu – juo netapau. Kaip ir rašytoju, jei pamenat. Tapyba – ne mano pašaukimas.

Simonas Nekrošius. „Neišdrįsusiems“, dviratis, plytos, sudžiūvusių gėlių puokštė, 2013