Pasikalbėkime apie Patricką

foto nobelprize.org

Spalio 9 d. paskelbtas šių metų Nobelio literatūros premijos laureatas. Juo tapo prancūzų romanistas Patrickas Modiano, įvertintas už atminties meną, prikėlusį sunkiausiai pagaunamus žmonių likimus ir atskleidusį gyvąjį okupacijos pasaulį.

Modiano bibliografijoje – arti trisdešimties romanų, dauguma detektyvinio pobūdžio. Pagrindinės temos: išnykimas, mįslingi ir neaiškūs praeities klodai, tapatybės ir užmaršties klausimai. Dar aštuntajį praėjusio amžiaus dešimtmetį rašytojas buvo apdovanotas prestižine Goncourt’ų premija ir Didžiuoju Prancūzijos akademijos prizu. Savo šalyje jis svarbus. Tačiau pasauliui jo kūryba ligi šiol buvo pažįstama palyginti siauram skaitytojų ratui.

Lietuvių kalba prieinami keturi prancūzo romanai: Nepriklausomybės pradžioje išleistas kaip tik Goncourt’ų premiją pelnęs kūrinys „Tamsių krautuvių gatvė“ (Vaga, 1993), kiek vėliau dvigubu leidiniu pasirodė „Povestuvinė kelionė“ ir „Iš užmaršties gelmių“ (Alma littera, 1999), galiausiai, po ilgesnės pertraukos, buvo išleistas „Horizontas“ (Baltos lankos, 2011). Vis dėlto daugelis lietuvių skaitytojų, regis, šią pavardę pirmą kartą išgirdo taip pat tik šiomis dienomis.