Iš ciklo „Atminties stalčiai“
Kultūros istorikai, manau, neleis sumeluoti: godotinos Vilniaus knygų mugės prototipas – Tarptautinė Varšuvos knygų mugė stalinistiniame torte (Pałac Kultury i Nauki), tarsi atbogintame tiesiai iš paties Maskvos centro. Deja, ne oro, o pavergimo ir pažeminimo paštu. Debesų šydą praduriančio špilio laikrodis seniai rodo nebe Maskvos laiką, o viduje įsikūrę muziejai, teatrai ir galerijos grandiozinį didžiojo stiliaus paveldą jeigu ne anuliuoja, tai bent palieka it įspėjimą naujoms kartoms: Stalino pirštas prigijęs kitai letenai, ir toji plastinė operacija neša pasauliui branduolinių dulkių ir pelenų grėsmę.
Štai tuose rūmuose 1998 m. Lietuva buvo pagrindinė 43-iosios Varšuvos knygų mugės viešnia – per Valdo Ozarinsko suprojektuotą kanarėlių geltonio paviljoną, mūsų pramintą Gintaro kambariu, norom nenorom turėdavo praeiti visi mugės lankytojai. Plastikinės sienos nežmoniškai įkaisdavo, tuoj po pusiaudienio imdavo stigti oro, o drauge ir dėmesio lietuviškoms knygoms bei jų autoriams. Tikruoju dėmesiu buvo apdovanoti vos du džentelmenai – Vytautas Landsbergis ir Tomas Venclova. Sigitas Geda ėjo trečiu numeriu, mano moderuotuose skaitymuose pareiškęs: „Manoji Europa yra ten, kur esu aš. Ir jokių nuovargio* ženklų ji nejaučia.“
Ričardui Gaveliui sekėsi prasčiau – į susitikimą su „Vilniaus pokerio“ autoriumi neatėjo... niekas. Tada mes drauge išsliūkinome į saulės nutviekstą stipriai pavargusį pusmegapolį, ilgai ieškojome padoresnės kavinės, pagaliau nutūpėme prie mažo ant šaligatvio išstumto staliuko, užsisakėme, susidaužėme ir bendravome rašytojams būdinga atsidūsėjimų ir atsikrenkštimų morze. Ričardas „nesusitikimą“ greitai nuleido juokais pridurdamas, kad, užuot atsakinėjus į kvailus kausimus, sėdėti it katinui su taurele letenoje nepalyginamai maloniau. (Susidaužėme.) Kitąsyk pasimatėme jo leidykloje, Didžioji leidėja pasiūlė mums drauge vesti kūrybinio rašymo kursus – tų dalykų Lietuva tada, ačiūdie, dar nebuvo uosčiusi. „Ir ką – mums reikės VISA TAI skaityti?!“ – sunerimo Ričardas. „Na, kaip nors, manau, pasidalinsite“, – atsakė Didžioji leidėja.
Nepasidalinome. Niekada daugiau nebesusitikome. Mano praeities regėjimo lauke išliko ironiškai besišypsantis akiniuotas katinas su konjaku (burbonu? tekila?) rankoje. Murkiantis Varšuvos saulėje. Paskutinis akordas irgi liūdnas: grįžtant iš mugės Rytų stotyje (kur daugiau?) vagys nujojo krepšius su knygomis, naujais drabužiais, Didžiajam Getsbiui siūtais batais, dezodorantu „Mefisto“, odekolonu „Brutal“ ir keletą metų rašytu dienoraščiu. Naujo niekada nebepradėjau.
* Apie nuovargį žr. čia: www.lrt.lt/mediateka/irasas/5748/kurybos-metas-lietuva-varsuvos-knygu-mugeje
Rolandas Rastauskas – poetas, eseistas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, nejudantis keliautojas – savas tarp svetimų, svetimas tarp savų.