Aistė M. Grajauskaitė. Knygos vaikams apie vizualųjį meną

 Kadaise pagalvojau, kad lengva man kalbėti apie meną ir vaikus, kai esu tai studijavusi ir nuolatos tuo domiuosi. O kaip elgtis tėvams, kurie nėra susiję su menu? Kaip eiti į muziejus bei galerijas negebant paaiškinti meno kūrinių, reiškinių? Meno edukacija – būtinas malonumas tiek tėvams, tiek vaikams, bet šįkart apie vaikus. Liūdna, tačiau dar prieš rašant šį straipsnį jau žinojau, kad aptariamų knygų daug nebus. Meno knygų lentyna Lietuvoje itin skurdi, o ėmus galvoji apie meno edukacijos leidinius vaikams ir paaugliams – pasidarė graudu lyg baltą naktį. Kažkodėl leidyklos užsibrėžusios leisti vis daugiau knygų apie personalijas, o meno edukacijos knygos atrodo lyg nereikalingos, nustumiamos į šalį. Su tokia rinkos pasiūla būtų galima sutikti, tačiau bėda ta, kad valstybinėse mokyklose dailės pamokos vis dar prilygsta poilsio, o ne meno istorijos ir reiškinių analizės pamokai. Rastuosius leidinius apie vizualųjį meną (ne piešimą, ne tapybą, ne rankdarbius, o būtent vizualųjį meną!) vaikams ir paaugliams aptariu šiame tekste. Nesinorėjo pritempti kai kurių knygų prie šios kategorijos (itin pagirtinas leidyklos „Kitos knygos“ išleistas 4 knygų ciklas „Meno pagrindai“, tačiau jo įtraukti negalėjau dėl per sunkios kalbos ir savotiškai suaugusiojo akiai skirto leidinių dizaino), tad viliuosi supratimo tiek iš tėvų, tiek ir iš leidyklų. O jei žinote leidinių, kurių man nepavyko rasti, – lauksiu žinių!

 

Aistė M. Grajauskaitė. Knygos vaikams  apie vizualųjį meną

 

Monika Krikštopaitytė. „Kultūringa pelė Stasė“. Dailininkė Marija Mikulskienė. – Vilnius: „Modernaus meno cent­ras“, 2016.

Menotyrininkės ir savaitraščio „7 meno dienos“ redaktorės Monikos Krikštopaitytės knyga „Kultūringa pelė Stasė“ tikrai pretenduoja (šiame sąraše) tapti kone vienintele dėmesio verta lietuviška knyga apie meną ir jo užkulisius vaikams. 11 pasakojimų istorija ir joje vystomi nuotykiai kupini nuorodų, netikėtų bei žaismingų posūkių (pelė, nusprendusi užsukti į Dailės akademijos biblioteką, yra tikrai šis bei tas!), gausu nuorodų į ne tik lietuvišką, bet ir pasaulinio garso meną. Tiems, kurie nėra įsitraukę į vizualiojo meno pasaulį (arba juo itin nesidomi), tikrai gali tekti pasukti galvas drauge su vaikais (personažas triušis Kardamonas neretai apsigauna svarstydamas, tad nepasijusite blogai!), o žinovams – tai kitokios vaikiškos literatūros atgaiva su galimybe pažvelgti į meno kūrinius žaismingiau. Knyga žavi ir apipavidalinimu: ryškus kietas viršelis ir patogus formatas (A5) sukurtas ilgiems skaitymams; žaismingos, kvėpuojančios, neperkrautos Dalios Karpavičiūtės iliustracijos suteikia daug malonumo akims. Knygos tiražo būta nedidelio (2 000 vnt.), tad, tikiuosi, arba dar spėsite leidinį nusipirkti, arba jis bus perleistas. O kam ši knyga skirta?.. Nuoroda, kad leidinys skirtas 7–12 m. vaikams kvestionuotinas, nes trimetis taip pat puikiai klausosi skaitomos istorijos! Tad, ko gero, kultūringiausios Vilniaus pelės Stasės (kuri muša žemiau juostos Kakei Makei) žaidimai visoje knygoje yra puiki galimybė gerai praleisti vakarą ir pasiruošti dienai į muziejus ar galerijas. Aplodismentai M. Krikštopaitytei!

 

Amžius: 3–100 m. | Vertė: 10/10

 

 

Aistė M. Grajauskaitė. Knygos vaikams  apie vizualųjį meną

 

Bettina Schümann. „13 menininkių, kurias dera žinoti“. – Vilnius: „Modernaus meno centras“, 2015.

Itin gausiai, kokybiškai iliustruota ir koncentruota meno istorijos knyga, parašyta vokietės, dviejų vaikų mamos, tapo pasauliniu bestseleriu. Absoliučiai nekelia nuostabos kodėl! Lengvai verčiama ir skaitoma knyga suteikia svarbiausių žinių vaikams ir paaug­liams apie meno kūrėjas, jų svarbiausius kūrinius ir įtakas. Tam tikra prasme knyga Lietuvoje galėtų atrodyti kiek menkesnės vertės (geriau jau būtų „13 lietuvių menininkių, kurias privalu žinoti“), tačiau įnašas į bendrą išsilavinimą (ypač meninį, kuris lietuviškose mokyklose yra apleistas) – pagirtina kryptis. Kiekviena iš 13 menininkių aptarta glaustai, informacijos kiekis neapnuodijantis, gausu „ar žinojai, kad“ faktų, užduodami klausimai ir siūlomos užduotys (nupiešti portretą, sukurti savo spalvų paletę, nusifotografuoti kaip personažas) paįvairins tiek tėvų, tiek vaikų, tiek ir mokytojų kasdienybę, o knygos pabaigoje pateikiamas pagrindinių naudotų dailės terminų žodynėlis leis visiems šeimos nariams praplėsti žodyną bent 28 terminais. Pagirtina, kad MO komanda, leisdama knygą, į kiekvienos menininkės chronologinę laiko skalę įpynė po kelis Lietuvos kultūrinio gyvenimo įvykius (jie leidžia susieti faktus arba bent jau įsisąmoninti, kas tuo pat metu vyko Lietuvoje ir pasaulyje). Ar būtina turėti šią knygą savo lentynoje? Tikrai ne, bet kelioms dienoms paįvairinti ar pakeliui į muziejų su vaikais, paaugliais tikrai pravers.

 

Amžius: 12–100 m. | Vertė: 8/10

 

Aistė M. Grajauskaitė. Knygos vaikams  apie vizualųjį meną

 

Florian Heine. „13 didžiųjų meno išradimų, kuriuos dera žinoti“. – Vilnius: „Modernaus meno centras“, 2014.

Identiško dizaino bei struktūros knyga kaip aptartoji ankščiau yra parašyta Floriano Heine’s. Ši skirta vaikams bei paaugliams suintriguoti ir atskleisti mokslo bei meno santykį. Bent taip teigiama knygos anotacijoje... Išties leidinys pristato meno reiškinius, tokius kaip centrinė perspektyva, autoportretas, vario raižinys ar komiksas, grafičiai ir veiksmo tapyba. Ar tai iš tiesų išradimai – ginčyčiausi... Leidinys įdomus ir glaustas, bet gana išsamiai aptariami visi pateikiami reiškiniai, pateikiamos reikiamos pavardės, chronologinės laiko skalės leidžia susigaudyti laike ir erdvėje. Skaitant knygą drauge su vyresniais vaikais galėsite sužinoti, koks išradimas Claude’ui Monet ir impresionistams padėjo tapyti gamtoje ir apie ką buvo pirmieji komiksai. Įdomios ir pateikiamos interpretacijos, kada pirmą kartą buvo nutapytas autoportretas, kaip ir kodėl kasdieniai daiktai tampa meno kūriniais. 

P. S. Galima rasti dar dvi šios serijos knygas: Angelos Wenzel „13 paveikslų, kuriuos dera žinoti“ bei Brado Fingerio „13 modernių dailininkų, kuriuos dera žinoti“.

 

 Amžius: 12–100 m. | Vertė: 7/10

 

Aistė M. Grajauskaitė. Knygos vaikams  apie vizualųjį meną

 

Aistė M. Grajauskaitė. Knygos vaikams  apie vizualųjį meną  Aistė M. Grajauskaitė. Knygos vaikams  apie vizualųjį meną  Aistė M. Grajauskaitė. Knygos vaikams  apie vizualųjį meną

 

Ewa Solarz. „D.I.Z.A.I.N.A.S.“. – Vilnius: „Modernaus meno centras“, 2010; Aleksandra Mizielińska, Daniel Mizieliński. „N.A.M.U.K.A.S.“ – Vilnius: „Modernaus meno centras“,2012; Sebastian Cichocki. „M.E.N.A.S.“. – Vilnius: „Modernaus meno centras“, 2013.

Šios knygų trijulės išskirti ir aptarti atskirai negalėjau! Visas jas sieja ne tik itin geras dizainas ir apipavidalinimas, bet ir puikios iliustracijos, sukurtos šeimyninio lenkų grafikų dueto Aleksandros ir Danieliaus Mizielińskių. Leidinys „D.I.Z.A.I.N.A.S.“ pateikia 70 geriausiai žinomų dizaino objektų, skirtų vidaus interjerams, istorijas. Sudėtingos dizaino sankirtos ir genezės atskleistos puikiai, tekstai skaitomi lengvai; talentingiausi ir garsiausi dizaino projektuotojai pristatomi per problemų sprendimo prizmę, o tai leidžia vaikams ir paaugliams (gal ir mums, suaugusiesiems) apsvarstyti problemos ir sprendinio sąsajas, o pasakojimai neperkrauti faktais – itin džiugina. Knygoje „N.A.M.U.K.A.S.“ – 35 įspūdingiausių namų pasaulyje istorijos. Vaikai (o ir jūs) susipažinsite su architektais, sužinosite, kokie turėtų būti namai. Platus pavyzdžių diapazonas (nuo Jo Crepaino namo po statine iki Tadao Ando 4 x 4 namo) suteikia galimybę ištrinti namo, kaip gyvenamojo pastato, bei namų sąvokų ribas ir padovanoti vaikui minties kelionę ieškant atsakymų. „M.E.N.A.S.“ pasakoja 51 meno kūrinio istorijas. Knygoje rasite pastarųjų 50 metų meno objektų ir reiškinių paaiškinimus ir pavyzdžius. Džiugina, kad knygos sudarytojai pasirinko pasakoti ne tik paveikslų istorijas, bet ir įveda performansus, meninius tyrimus bei parodinių ekspozicijų atvejus, leidžiančius praplėsti paties meno suvokimo ribas. Ar verta namų lentynose turėti „D.I.Z.A.I.N.Ą.“, „N.A.M.U.K.Ą.“ ir „M.E.N.Ą.“? Vienareikšmiškai – taip! Pavyzdžiai su nuostabiomis iliustracijomis, lengvi tekstai leidžia tiek vaikams, tiek tėvams naujai, įdomiai ir neslogiai pažinti meno pasaulį. Tai puiki dovana sau, kurią patyrus norėsis dovanoti ir kitiems!

 

Amžius: 12–100 m. | Vertė: 10/10

 

Knygos, neišverstos į lietuvių kalbą, bet tikrai rekomenduotinos:

  1. Samantha Friedman. „Matisse’s Garden“. – New York: „MoMA Publications“, 2014.
  2. Eileen Spinelli. „Sophie’s Masterpiece: A Spider’s Tale“. – New York: „Simon Schuster Books for Young Readers“, 2004.
  3. Keri Smith. „How to Be an Explorer of the World: Portable Art Life Museum“. – London: „Penguin Books“, 2008.
  4. Sarah Suzuki. „Yayoi Kusama: From Here to Infinity“. – New York: „MoMA Publications“, 2017.
  5. Michelle Millar Fisher. „The Rainbow Flag: Bright, Bold, and Beautiful“. – New York: „MoMA Publications“, 2019.
  6. William Wondriska. „A Long Piece of String“. – New York: „Chronicle Books“, 1963.
  7. Joanne Liu. „My Museum“. – Munich: „Prestel Pub­lishing“, 2017.