Herkus Kunčius. Instrukcija draugui

Herkus Kunčius. Ugnės Žilytės piešinys

Kaip mane rasti? Tai labai paprasta. Niekada netikėk, ką kalba kiti. Paaiškinsiu nuo tos vietos, kurią tu puikiai žinai. Duok servetėlę, aš pabraižysiu...

Dabar atidžiai žiūrėk – čia turgus, fontanas, dviračių nuoma ir skudurų parduotuvė. Eik tiesiai link turgaus. Dešinėje stovės kioskas „Žuvis“, o kairėje „Žuvys“. Nei viename, nei kitame, jei tik nori gyventi, niekada nieko nepirk.

Eik tiesiai, nesidairyk. Pereisi gat­vę, ten bus tik pėstiesiems skirtas takas. Žiūrėk, kad tavęs nenutrenktų. Jei mopedas kliudys, nesileisk į kalbas. Pasistenk smogti pirmas. Dažniausiai pasiimu beisbolo lazdą, tačiau pagalys taip pat tiks.

Tada gali ant suoliuko prisėsti. Su savimi turėk buteliuką vandens. Apsiplovęs žaizdas, drožk tiesiai taku. Ten ant paskutinio suoliuko visada guli labai didelis vyras. Jei miega – gali drąsiai praeiti, jei snūduriuoja – būk atidus. O jei akys atmerktos, nepatingėk paspartinti žingsnio, nes reikalaus nepadorių paslaugų. Bėk nesustodamas, nesigręžiok. Ir nesijaudink, jei apšauks pideru ar panašiai, – tas žmogus ant suoliuko taikus.

Vėliau teks pereiti plentą. Horizonte pasirodys daugiaaukščiai namai. Laikykis kairės, praeik parduotuvę, kirpyklą ir paštą. Pamatysi naują bažnyčią, ji visada uždaryta. Prie šiukšlių konteinerių stoviniuos keliolika vyrų. Nepasididžiuok jų užkalbinti. Pasiteirauk, kaip diena ar kas – vyrai – šiandien naujesnio?.. Jie paprašys cigaretės, būtinai duok. Jei neturi, nupirk kelis pakelius. Tik nesakyk, kur eini, nes seks iš paskos. Gali su jais apsikeist marškiniais, atiduoti savo batus, kelnes, tačiau per ilgai neužtruk. Gink Dieve, neprasitark, kad eini pas mane! Palik pinigų. Duok, kiek paprašys. Mandagiai atsisveikink.

Dešinėje pamatysi geltonai nudažytą lopšelį-darželį. Nesugalvok basas prie jo atsistoti. Vaikai nežinia ką pamanys. Tada areštinėje teks durniams aiškinti, kad blogų kėslų anaiptol neturėjai. Įsimink, tai svarbu.

Netrukus turėsi vėl pereiti gatvę. Prie jos stovės dar viena parduotuvė. Ant šios stogo – kavinė, nors iš tiesų ten tik gėrimų kioskas. Nedrįsk ten be kelnių užsukti! Nors nuo stogo linksmi žmonės tau draugiškai mos ir kvies prisijungti, nesusigundyk! Ne vienas, pas mane į svečius ėjęs, iš ten neišėjo.

Tada praeisi pro penkiaaukštį gyvenamą namą. Už kampo pamatysi siaurą takelį. Dešinėje tekės krūmais apaugęs upelis. Moteris vedžios šunį. Šis įsikibs tau į čiurną, bet tu nebijok, nes tas šunelis nekanda.

Sparčiu žingsniu eik penkias minutes takeliu. Dešinėje pasirodys medinis tiltelis. Sustoję ant jo paaugliai gers sidrą ar alų. Gavęs galvon, gražiai atsilabink nueidamas. Jei kils noras, gali pastovėti. Gurkštelk alaus, kurio paprašys nupirkti parduotuvėj prieš uždarant.

Vėliau dešimt minučių eik asfaltuotu taku. Pamatysi daug sraigių. Įsirėmus takui į gatvę, laikykis kairės. Tuščioje gatvėje kamuolį spardys vaikai. Jei bus smalsu, pasižiūrėk, kaip jie žaidžia. Automobiliui vaiką partrenkus, apsimesk nieko nematęs.

Eik tiesiai. Išvysi apgriuvusį namą. Iš jo sklis gailios dejonės. Neišsigąsk to skarmalais vilkinčio ir apžėlusio vyro. Ir nors su kirviu jis vysis tave, dažniausiai po kilometro beprotis pavargsta. Tad iš anksto apskaičiavus jėgas, pro jį nesunkiai prasmuksi.

Jei pasijusi pavargęs ar pritrynęs pūsles, gali gatvėj pritūpt ant bordiūro. Tačiau ilgai nemiegok, jausk saiką, nes pro privataus namo tvorą pasiteiraus, ką čia veiki? Netylėk prieš atsuktą šautuvą. Nieko neslėpk, kitaip už tvoros urzgiantis vilkšunis sudraskys tave į skutus.

Pailsėjęs eik tiesiai. Gatvės gale, prie paskutinio žibinto, stovės keturių aukštų neapšviestas namas. Priėjęs prie durų, ilgai skambink. Jei aš negirdėsiu, mesk akmenį į pirmą pasitaikiusį langą. Išlįs pikta boba. Sakyk, kad ieškai manęs, tačiau neminėk vardo. Jei nenorės nieko girdėti, drąsiai mesk dar vieną akmenį. Daužyk kumščiais. Spardyk duris. Nebijok piktos bobos. Ji tik atvykus mentūrai atrodo drąsi.

Po kurio laiko įsižiebs šviesos, lange pasirodys kaimynas. Jei manęs nebus namuose, galėsi pas jį saugiai palaukti. Neglostyk jo katino, apkrės erkėmis! Jei vaišins iš raudona etikete pažymėto stiklainio – negerk jo naminio vyno! O jei ant trilitrinio raudonos etiketės nebus – rizikuok, gal neapaksi ir sulauksi manęs.

Bet kuriuo atveju aš anksčiau ar vėliau pasirodysiu. Tad kieme išgirdęs keiksmus, kad atseit vėl pamečiau raktą, negaišk laiko ir leiskis tiesiai į rūsį, kur garaže tavęs lauksiu.